avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Activitate raul bogdan

Activitate raul bogdan

Răspuns la discuția Apel dupa decizia curtii
Daca se poate o alta informatie, va rog.
Nu se specifica cate ore de munca in folosul comunicatii. Avand in vedere ca am loc de munca, rate si asa mai departe, cum se procedeaza in acest caz?
Multumesc!
Răspuns la discuția Apel dupa decizia curtii
Am inteles.
Deci singurul lucru pe care ar putea un avocat sa il faca, este sa incerce sa mentina aceasta decizie.
Va multumesc!
Buna ziua!
Pe data de 11.06 s-a dat sentinta in cazul meu de vatamare corporala din culpa.
(I. În temeiul art. 396 alin. 2 şi 10 C.p.p., Condamnă inculpatul C R B cetăţean român, studii superioare, necăsătorit, tester IT la Q L SRL , fără antecedente penale, la pedeapsa de 9 (nouă) luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de vătămare corporală din culpă, prev. de art. 196 alin. 2 şi 3 C.p În temeiul art. 66 alin. (1) lit. i) din C.p., art. 67 alin. (1) din C.p., interzice inculpatului, cu titlu de pedeapsă complementară, exercitarea dreptului de a conduce autovehicule, tramvaie şi tractoare agricole sau forestiere, pe o durata de 1 (unu) an, începând cu data rămânerii definitive a hotărârii de condamnare. În temeiul art. 65 alin. (1) din C.p. rap. la art. 66 alin. (1) lit. i) din C.p., interzice inculpatului exercitarea, cu titlu de pedeapsă accesorie, a dreptului de a conduce autovehicule, tramvaie şi tractoare agricole sau forestiere. Pedeapsa accesorie se va executa în caz de revocare/anulare a suspendării sub supraveghere a executării pedepsei închisorii şi dispunerii executării pedepsei principale. II. În baza art. 91 ?i art. 92 din C.p., Dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere a inculpatului C R B de 2 (doi) ani, calculat de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 93 alin. (1) din C.p., obligă inculpatul ca, pe durata termenului de supraveghere de 2 ani, să respecte următoarele măsuri de supraveghere: - să se prezinte la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Cluj, la datele fixate de acesta; - să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; - să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţeişi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; - să comunice schimbarea locului de muncă; - să comunice informaţiişi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 93 alin. (2) lit. b) din C.p., impune inculpatului să execute obligaţia de a frecventa unul sau mai multe programe de reintegrare socială derulate de către serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate, program/-e care va/vor fi stabilit/-e de consilierul de probaţiune în baza evaluării iniţiale. În baza art. 404 alin. (2) din C.p.p. rap. la art. 93 alin. (3) din C.p., pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul C R B va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţiipe o perioadă de 60 (şaizeci) de zile în cadrul uneia dintre următoarele instituţii: Primăria Cluj-Napoca sau Asociaţia „O masă caldă”. Conform art. 91 alin. (4) din C.p. rap. la art. 404 alin. (2) din C.p.p., atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor săvârşirii unei noi infracţiuni în termenul de supraveghere, respectiv: - revocarea suspendării executării sub supraveghere a pedepsei cu închisoarea şi executarea acesteia la care se adaugă eventuala pedeapsă aplicată, în regim de detenţie, în cazul în care noua infracţiune este săvârşită cu intenţie; - posibilitatea revocării suspendării executării sub supraveghere a pedepsei cu închisoarea şi executarea acesteia la care se adaugă eventuala pedeapsă aplicată, în regim de detenţie, în cazul care noua infracţiune este săvârşită din culpă. Atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării, cu rea-credinţă, a măsurilor de supraveghere sau a neexecutării obligaţiei impuse, anume revocarea suspendării şi dispunerea executării pedepsei. III. În temeiul art. 114 alin. (1) lit. a) din O.U.G. nr. 195/2002, La rămânerea definitivă a prezentei hotărâri judecătoreşti va fi comunicat un exemplar şi către organul de poliţie competent, în vederea anulării permisului de conducere al inculpatului. Latura civilă Admite în parte acţiunea civilă exercitată în cadrul procesului penal de către partea civilă E F, în contradictoriu cu partea responsabilă civilmente SC E A - R SA, Obligă partea responsabilă civilmente SC E R A R SA la plata către partea civilă ENCIU FLORICA a echivalentului în lei la data plăţii a sumei de 35.000 euro, cu dobânda legală şi indexată cu rata inflaţiei, începând cu data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. Respinge, în rest, ca nefondată acţiunea civilă. Cheltuieli de judecată şi alte dispoziţii. În temeiul art. 398 şi art. 274 alin. (1) din C.p.p., obligă inculpatul la plata către stat a sumei de 500 lei, reprezentând cheltuieli judiciare avansate de stat (din care suma de 130 lei este aferentă urmăririi penale, iar diferenţa este aferentă camerei preliminare şi judecăţii). Respinge, ca nefondată, solicitarea părţii civile E F de obligare a părţii responsabile civilmente SC E R A R SA la plata cheltuielilor de judecată. Cu drept de apel, în termen de 10 zile de la comunicarea hotărârii. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 11.06.2021.).
In urma deciziei, partea vatamata a facut apel.
Avand in vedere decizia curtii, considerati ca la apel ar trebui sa apelez la un avocat pentru a incerca sa obtina o sentinta mai buna, sau considerati ca sentinta primita este justa?
Pe timpul procesului precizez ca nu am avut reprezentanta.
Va multumesc!
Buna tuturor, si din nou multumiri ca va luati timp sa ne ajutati cu raspunsuri la intrebarile noastre.

De aproximativ 2 ani lucrez ca si colaborator cu o platforma de food-delivery. In urma schimbarii conducerii, s-a decis introducerea unor schimbari, asa ca s-a ajuns si la un act aditional.
Din punctul de vedere al nostru (al livratorilor) unele clauze din act par sa fie putin abuzive (si evident ca deloc in favoarea noastra).
Mai jos regasiti cateva dintre clauze:

"12 Prestatorul înțelege și este de acord să constituie o granție globală, pentru îndeplinirea obligațiilor de colectare și depunere numerar asumate prin prezentul Act Adițional, fie prin plata unei garanții de siguranță reprezentând suma de 500 Lei, în termen de 24 de ore de la data semnării, fie prin reținerea garanției din contravaloarea primei facturi de servicii emise în legătură cu Serviciile furnizate de Prestator în primele două săptămâni de la data semnării prezentului Act Adițional. "

"15 În cazul în care, din motive ce țin de culpa Prestatorului, Sumele Colectate al căror cuantum a atins Hard Limit-ul agreat, nu sunt depuse în Terminalele self-pay:
15.1 la sfârșitul Turei de Lucru, Prestatorul se va afla de drept în întârziere prin simpla împlinire a termenului. Într-un astfel de caz, Prestatorul va fi obligat la plata de penalităţi de întârziere în cuantum de 1% din sumele datorate, pentru fiecare zi de întârziere.
15.2 în termen de cel mult 3 zile de la sfârșitul Turei de Lucru, XXX va avea dreptul să invoce rezilierea de plin drept a Contractului, cu efect imediat, fara acordarea unui termen de preaviz si fara interventia instantei de judecata (pact comisoriu conform art. 1553 C. Civ.), prin transmiterea unei notificari de informare. Totodată, cu titlu de clauză penală pentru nerespectarea obligațiilor asumate prin prezentul Act Adițional, de la expirarea termenului de 3 zile menționat mai sus, Prestatorul va datora către XXX suma de [ 10000] Lei, sumă catre trebuie achitată în cel mai scurt timp de la data la care a devenit datorată, în caz contrar, aplicându-se penalități de 1% pe zi de întârziere la întreaga sumă datorată."

"19.1 Părțile confirmă că toate clauzele din prezentul Act Adițional au fost analizate și negociate de catre Părți în conformitate cu cerințele și obiectivele acestora și, în consecință, prevederile Codului civil al României referitoare la clauzele standard și neuzuale nu sunt aplicabile. În acest sens Părțile declară că prezentul Act Adițional nu conține clauze standard în sensul articolelor 1203 și 1203 Cod Civil sau clauze care să nu fi fost discutate, negociate și agreate în detaliu de către Părți.

19.2 În cazul în care orice dispoziție a acestui Act Adițional este considerată nescrisă sau ineficace, declarată nulă sau inaplicabilă de catre o instanță, un tribunal arbitral sau de orice altă autoritate competentă, celelalte dispoziții contractuale, respectiv drepturile și obligațiile Părților prevăzute de acestea ramân în vigoare. Prevederea considerată nescrisă, ineficace, nulă sau inaplicabilă va fi eliminată din Act Adițional, iar Părțile vor depune toate diligențele astfel încât prevederea considerată nescrisă, ineficace, declarată nulă sau inaplicabilă să fie inlocuită cu o prevedere validă și aplicabilă, care sa aibă, pe cat posibil, efectele economice ale dispoziției considerate nescrise, ineficace, declarate nule sau inaplicabile."

1. Nu scrie din pacate ce se intampla cu garantia aceea de 500 Ron in cazul in care Prestatorul decide incetarea colaborarii.
2. Nu am fost consulatti cu privire la schimbari dupa cum zice la punctul 19.1
3. Contractele le-am primit miercuri 10.06 si trebuie semnate azi 11.06 altfel se reziliaza contractul ( asta nu se specifica niciunde dar asa am fost informati )

Intrebarea mea, evident, este daca sunt normale astfel de clauze si daca ar trebui sa semnam? Luand in considerare si cele 3 puncte pe care le-am enumerat la sfarsit.

Nu am pus intreg contractul ca nu stiam daca as incalca regulile forumului, dar daca este nevoie pot sa fac asta si sa sterg orice informatie despre partile din contract. ( XXX este angajatorul, acolo am sters datele lui ca sa pot posta partile respective din act )

Va multumesc tuturor!
Chis Raul
va multumesc pentru raspuns!
Buna seara si felicitari acestei comunitati!

In luna februarie am avut un accident auto, iar un pasager din cealalata masina a suferit o ruptura de tibie.
Acum 2 zile am fost sunat de catre agentul de la politie sa ma prezint la sectie pentru a preda permisul (avand in vedere faptul ca victima a avut peste 90 zile pe CML), lucru pe care l-am si facut azi. Pana la solutionarea dosarului voi continua sa conduc cu dovada. care sunt cele mai probabile scenarii dupa solutionare? Se va decide suspendarea permisului, anularea, etc. Nu vad sa existe, sau sper ca nu sunt sanse de ceva mai grav (inchisoare). Si o ultima intrebare: considerati ca ar trebui sa angajez un avocat?
Va multumesc!