avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 340 soluții astăzi
Forum Activitate bibicarina

Activitate bibicarina

Răspuns la discuția Uzul fruct
Multumesc

raluk0207 a scris:

Da, poate sa vândă.
Cumpărătorul va fi obligat, însă, să respecte dreptul de uzufruct viager al mătușii. Practic, va cumpăra imobilul cu matusa în casă.


Discuție Uzul fruct
Uzul fructBuna seara.matusa mea acum câțiva ani ia dat fiului ei 10.000 euro el fiind propiwtaru unui apartament că sa îi facă uz fruct,acum el vrea sa vândă apartamentul dar mama lui nu vrea ea având uzu fruct făcut la notar,apartamentul fiind al fiului el vrând să vândă,poate vinde dacă ea nu vrea
Ok,dar după ce se rezolva la ANPC cu insolventa,nu am cum după sa merg in instanta ,că eu din tot salariu voi trăi doar cu 1000.si nu ai cum trai cu 1000.trebuie sa existe o cale

Mihai Law Office a scris:

Nu puteti merge in instanta sa solicitati deschiderea procedurii daca este demarata o procedura pe rolul comisiei de insolventa. Puteti, in schimb, să contestati pe instanta, anumite decizii cu care nu sunteti de acord.

Am ținut în permanentă legătură cu administratorul insolventa desemnat de ANPC,mi a trimis acum câteva seri tabelul preliminar numai că între timp se achitaseră și alte datorii și nu trebuiau să se regăsească în tabelul preliminar așa că a trebuit sa trimit la administrator dovada platii datoriilor,bine doar o parte.
Problema este că vreau sa merg in instanta deoarece acele IFN nu au ținut nici cont de gradul de îndatorare care cred că avea peste 300la sută încât am intrat în faliment,mi sa luat jumătate din salariu încât nu ai cum trai cu jumătate de salariu și cu o mama bolnava care tot eu o intretin
Buna seara.
Am și eu nevoie dacă poate cineva sa îmi spună ce avocat sa îmi iau pt a merge in instanță pt a îmi declara insolventa ,deoarece am introdus insolventa la ANPC și de doi ani nimic iar eu nu mai pot plati banciile,și știu că pot merge in instanță să declar insolventa.
Încă nu am ajuns în instanță că el a tras de timp si nu a mers la audieri în calitate de reprezentant,nu răspundea că Intr un final sa zică că se va clasa ori se va prescrie,iar acum dosarul zace la poliție și am rămas fără avocat la barou am făcut plângere și la politie

acivic a scris:

Sesizare la barou și la președintele judecătoriei, spre știință avocatul "tepar". Eu așa am procedat, e drept am avut chitanțele emise de avocat (care ne-a restituit suma de 1600 lei până la urmă). Succes.

Cum pot recupera banii de la un avocat țepar și escroc căruia i am dat bani fara contract dar am martori că i am dat bani unde tepari a luat banii,2 ani nu a făcut nimic,și abia răspundea la telefon iar ultima dată când am vb cu el a zis să mă descurc,acest țepar a fost recomandat de alta avocata care aveam încredere în ea și mi a zis sa nu cer chitanță ori contract că sa nu plătească nu știu ce taxe,iar acum escroci a primit 5000 Ron pt nimic și nu îmi dă bani înapoi.
Răspuns la discuția Hartuire la l-o ul de munca
Despre ce pasaje vb

Anton Anto a scris:

Fiti amabila, de unde sunt luate aceste pasaje ?
Am avut o experienta asemanatoare cu a dvs,, de aceea vreau sa stiu...

Răspuns la discuția Prescriere abuz in serviciu
Asta am înțeles cu prescripția,dar plângerea mea penală este inca la poliție după 2 ani abia acum au început audieri,iar avocatu a zis că la Anu procuroru va prescrie,vreau să știu dacă scârbele astea au plimbat dosarul,nu au efectuat cercetări,este corect să se prescrie,deoarece aceea secție se știe că este coruptă și cumpărată încât până acum totul este in favoarea celor care am făcut plângere penală,acei oameni au făcut abuz de funcție și relații că sa mă sechestreze in acel spital,sa mă drogheze,eu nefiind nebuna că scrie și pe externare

bibicarina a scris:

In cazul meu este vorba de manageru spitalului,problema este că secția de poliție de 2 ani nu au efectuat cercetări.deci la Anu se prescrie adică să înțeleg că ei rămân nepedepsiți iar ei mă voi teme in continuare pt că sunt în stare de orice.


Lăzăruţiu Lucian a scris:

ART. 297

Abuzul în serviciu

(1) Fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, nu îndeplineşte un act sau îl îndeplineşte în mod defectuos şi prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică.

(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, îngrădeşte exercitarea unui drept al unei persoane ori creează pentru aceasta o situaţie de inferioritate pe temei de rasă, naţionalitate, origine etnică, limbă, religie, sex, orientare sexuală, apartenenţă politică, avere, vârstă, dizabilitate, boală cronică necontagioasă sau infecţie HIV/SIDA.


ART. 154

Termenele de prescripţie a răspunderii penale

(1) Termenele de prescripţie a răspunderii penale sunt:

a) 15 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de 20 de ani;

b) 10 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de 10 ani, dar care nu depăşeşte 20 de ani;

c) 8 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani, dar care nu depăşeşte 10 ani;

d) 5 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de un an, dar care nu depăşeşte 5 ani;

e) 3 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii care nu depăşeşte un an sau amenda.

(2) Termenele prevăzute în prezentul articol încep să curgă de la data săvârşirii infracţiunii. În cazul infracţiunilor continue termenul curge de la data încetării acţiunii sau inacţiunii, în cazul infracţiunilor continuate, de la data săvârşirii ultimei acţiuni sau inacţiuni, iar în cazul infracţiunilor de obicei, de la data săvârşirii ultimului act.

(3) În cazul infracţiunilor progresive, termenul de prescripţie a răspunderii penale începe să curgă de la data săvârşirii acţiunii sau inacţiunii şi se calculează în raport cu pedeapsa corespunzătoare rezultatului definitiv produs.

(4) În cazul infracţiunilor contra libertăţii şi integrităţii sexuale, săvârşite faţă de un minor, termenul de prescripţie începe să curgă de la data la care acesta a devenit major. Dacă minorul a decedat înainte de împlinirea majoratului, termenul de prescripţie începe să curgă de la data decesului.





Răspuns la discuția Prescriere abuz in serviciu
In cazul meu este vorba de manageru spitalului,problema este că secția de poliție de 2 ani nu au efectuat cercetări.deci la Anu se prescrie adică să înțeleg că ei rămân nepedepsiți iar ei mă voi teme in continuare pt că sunt în stare de orice.


Lăzăruţiu Lucian a scris:

ART. 297

Abuzul în serviciu

(1) Fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, nu îndeplineşte un act sau îl îndeplineşte în mod defectuos şi prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică.

(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, îngrădeşte exercitarea unui drept al unei persoane ori creează pentru aceasta o situaţie de inferioritate pe temei de rasă, naţionalitate, origine etnică, limbă, religie, sex, orientare sexuală, apartenenţă politică, avere, vârstă, dizabilitate, boală cronică necontagioasă sau infecţie HIV/SIDA.


ART. 154

Termenele de prescripţie a răspunderii penale

(1) Termenele de prescripţie a răspunderii penale sunt:

a) 15 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de 20 de ani;

b) 10 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de 10 ani, dar care nu depăşeşte 20 de ani;

c) 8 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani, dar care nu depăşeşte 10 ani;

d) 5 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de un an, dar care nu depăşeşte 5 ani;

e) 3 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii care nu depăşeşte un an sau amenda.

(2) Termenele prevăzute în prezentul articol încep să curgă de la data săvârşirii infracţiunii. În cazul infracţiunilor continue termenul curge de la data încetării acţiunii sau inacţiunii, în cazul infracţiunilor continuate, de la data săvârşirii ultimei acţiuni sau inacţiuni, iar în cazul infracţiunilor de obicei, de la data săvârşirii ultimului act.

(3) În cazul infracţiunilor progresive, termenul de prescripţie a răspunderii penale începe să curgă de la data săvârşirii acţiunii sau inacţiunii şi se calculează în raport cu pedeapsa corespunzătoare rezultatului definitiv produs.

(4) În cazul infracţiunilor contra libertăţii şi integrităţii sexuale, săvârşite faţă de un minor, termenul de prescripţie începe să curgă de la data la care acesta a devenit major. Dacă minorul a decedat înainte de împlinirea majoratului, termenul de prescripţie începe să curgă de la data decesului.