avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate dov76

Activitate dov76

Răspuns la discuția Probleme inmatriculare auto sh
Nu a anulat nimic, a fost cu toate actele, inclusiv factura, la primărie, a înregistrat apoi a făcut radierea!

Catalin T a scris:

Buna ziua. Imi puteti spune mai exact cum a procedat vanzatorul? A anulat prima factura, apoi a luat in evidenta masina tot ca fond de marfa? Sau cum a reusit sa puna stampila REMTII? Apoi v-a facut alta factura? Multumesc

Răspuns la discuția Probleme inmatriculare auto sh


Andrei2617 a scris:

Salut! Cum ai rezolvat problema? Si eu ma aflu exact in aceeasi situatie si nu stiu cum sa procedez.


Am fost cu vanzatorul la primaria lui si a luat masina in evidenta dupa care a dat certificatul fiscal si factura!
In data de 03.02.2023 am cumparat un autoturism, neinmatriculat in România, de la o firma cu codul caen 4511.
Pentru aceasta, in vederea inmatricularii, am primit factură (pe care este mentionat ca autoturismul este fond marfa), certificat fiscal pentru persoane juridice informal, prin care se atesta ca firma nu are datorii la bugetul local, documentele masinii, factura de acizitie prin care firma a intrat in posesia auto vandut mie si imputernicire catre rar pentru a mi se elibera cartea de identitate a autoturismului.
Am scos civ, am mers la primarie si am luat auto in evidenta fara probleme dar
cei de la srpciv nu vor sa o inmatriculeze pe motiv ca certificatul fiscal informal nu este bun si imi cer, de la firma, certificat fiscat de radiere sau stampila primariei vanzatorului pe factura.
Acum, vanzatorul spune ca nu a auzit de asa ceva, ca auto este (sau a fost) fond marfă si nu are obligatia sa il inregistreze la primarie asa ca nu are ce sa radieze ca sa imi poata oferi acel certificat fiscal de radiere sau stampila remtii pe factura.
Am numere rosii scoase de mine in localitatea mea de domiciliu, cum trebuie sa procedez pentru a putea inmatricula masina?
Multumesc frumos!