avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Probleme inmatriculare auto sh
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Probleme inmatriculare auto sh

In data de 03.02.2023 am cumparat un autoturism, neinmatriculat in România, de la o firma cu codul caen 4511.
Pentru aceasta, in vederea inmatricularii, am primit factură (pe care este mentionat ca autoturismul este fond marfa), certificat fiscal pentru persoane juridice informal, prin care se atesta ca firma nu are datorii la bugetul local, documentele masinii, factura de acizitie prin care firma a intrat in posesia auto vandut mie si imputernicire catre rar pentru a mi se elibera cartea de identitate a autoturismului.
Am scos civ, am mers la primarie si am luat auto in evidenta fara probleme dar
cei de la srpciv nu vor sa o inmatriculeze pe motiv ca certificatul fiscal informal nu este bun si imi cer, de la firma, certificat fiscat de radiere sau stampila primariei vanzatorului pe factura.
Acum, vanzatorul spune ca nu a auzit de asa ceva, ca auto este (sau a fost) fond marfă si nu are obligatia sa il inregistreze la primarie asa ca nu are ce sa radieze ca sa imi poata oferi acel certificat fiscal de radiere sau stampila remtii pe factura.
Am numere rosii scoase de mine in localitatea mea de domiciliu, cum trebuie sa procedez pentru a putea inmatricula masina?
Multumesc frumos!
Ultima modificare: Vineri, 24 Martie 2023
dov76, utilizator
Cel mai recent răspuns: dov76 , utilizator 13:36, 26 Februarie 2024
Salut! Cum ai rezolvat problema? Si eu ma aflu exact in aceeasi situatie si nu stiu cum sa procedez.

dov76 a scris:

In data de 03.02.2023 am cumparat un autoturism, neinmatriculat in România, de la o firma cu codul caen 4511.
Pentru aceasta, in vederea inmatricularii, am primit factură (pe care este mentionat ca autoturismul este fond marfa), certificat fiscal pentru persoane juridice informal, prin care se atesta ca firma nu are datorii la bugetul local, documentele masinii, factura de acizitie prin care firma a intrat in posesia auto vandut mie si imputernicire catre rar pentru a mi se elibera cartea de identitate a autoturismului.
Am scos civ, am mers la primarie si am luat auto in evidenta fara probleme dar
cei de la srpciv nu vor sa o inmatriculeze pe motiv ca certificatul fiscal informal nu este bun si imi cer, de la firma, certificat fiscat de radiere sau stampila primariei vanzatorului pe factura.
Acum, vanzatorul spune ca nu a auzit de asa ceva, ca auto este (sau a fost) fond marfă si nu are obligatia sa il inregistreze la primarie asa ca nu are ce sa radieze ca sa imi poata oferi acel certificat fiscal de radiere sau stampila remtii pe factura.
Am numere rosii scoase de mine in localitatea mea de domiciliu, cum trebuie sa procedez pentru a putea inmatricula masina?
Multumesc frumos!



Andrei2617 a scris:

Salut! Cum ai rezolvat problema? Si eu ma aflu exact in aceeasi situatie si nu stiu cum sa procedez.


Am fost cu vanzatorul la primaria lui si a luat masina in evidenta dupa care a dat certificatul fiscal si factura!
Buna ziua. Imi puteti spune mai exact cum a procedat vanzatorul? A anulat prima factura, apoi a luat in evidenta masina tot ca fond de marfa? Sau cum a reusit sa puna stampila REMTII? Apoi v-a facut alta factura? Multumesc
Nu a anulat nimic, a fost cu toate actele, inclusiv factura, la primărie, a înregistrat apoi a făcut radierea!

Catalin T a scris:

Buna ziua. Imi puteti spune mai exact cum a procedat vanzatorul? A anulat prima factura, apoi a luat in evidenta masina tot ca fond de marfa? Sau cum a reusit sa puna stampila REMTII? Apoi v-a facut alta factura? Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inmatriculare auto nou: stampila remtii si certificat fiscal necesare relu_ms relu_ms Buna ziua, Am cumparat o masina noua de la un dealer autorizat din Romania (Braila). Am fost la Impozite si taxe locale Sector 6 si nu am reusit sa ... (vezi toată discuția)
Radiere auto cerut de primarie pentru firme cu cod caen 4511 mariantuca mariantuca Buna ziua, am cumaparat un autoturism in data de 24.06.212 de la o firma x intreprindere individuala cu cod caen 4511. Firma x a achizitionato din Belgia cu ... (vezi toată discuția)
Inselatorie sau nu? weedmastersr weedmastersr Buna ziua, Am o mica dilema. Am achizitionat un auto SH adus la comanda de catre o firma autorizata in comertul cu autovehicule. Mi-au dat un dosar cu toate ... (vezi toată discuția)