avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate mmem

Activitate mmem

Buna,

Am o zgarietura superficiala pe bara masinii. Cred ca iese la polis, nu e nevoie de vopsit neaparat.
Legal, exista o limita de timp in care pot circula cu masina asa?
Legal, sunt obligat sa obtin autorizatie de reparatie?

Am 2 masini zgariate.
Una a fost zgariata cu cheia pe toata partea, iar la cea de a doua a fost bara foarte usor stearsa de masina unui vecin.

Dupa urme, cineva ar putea spune ca eu am lovit, de fapt, o alta masina si zgarietura provine din acel incident.
In cazul primei masini, care este zgariata cu cheia, nu poate nimeni sa spuna ca as fi lovit o alta masina, iar zgarietura sa provina de acolo.

Deci, avem de-a face cu 2 zgarieturi la doua masini. Exista in lege vreo diferentiere intre tipurile de zgarieturi?
Stiu ca nu poti circula mai mult de 30 de zile cu masina avariata.
Cele 2 zgarieturi pot fi considerate avarii sau pot circula oricat cu acele zgarieturi?


Ma intereseaza strict daca as putea primi vreo amenda ca am circulat mai mult de 30 de zile fara a repara masinile, respctiv ca nu am autorizatie de reparatie. Reparatiile vor fi facute strict pe cheltuiala mea....


Multumesc!
Răspuns la discuția Transcriere autoturism
Pai daca nu e posibil sa se obtina ITP in momentul de fata nu pot cumpara autoturismul respectiv?
Mi se pare cel putin aberanta situatia.
Buna ziua,

Vreau sa cumpar un autoturism care este inmatriculat in Romania.
Autoturismul nu are ITP de peste 10 ani de zile si nu poate sa fie facut nici in prezent.
Autoturismul este in prezent dezechipat si va dura destul de mult(mai mult de 1 an probabil) pana va fi din nou echipat complet.
Atat eu cat si actualul proprietar avem domiciliul in aceeasi localitate.
De ce acte am nevoie?
Intreb fiindca am vazut ca ar fi nevoie si de ITP, dar in cazul meu este exclus acest lucru acum.
In plus, atat certificatul de inmatriculare cat si cartea de identitate sunt model vechi, nu stiu daca are influenta.
Buna ziua,

Eu, tatal, am inceput sa realizez venituri imozabile cu doar 7 luni inainte de a se naste copilul.
Sotia a optat pentru concediu de crestere a copilul de 2 ani de zile.
Eu, tatal, sunt obligat (sau am dreptul) sa imi iau concediu de crestere a copilului o luna de zile?
Cu cat voi fi platit ? 85% din salariul meu sau 85% din salariul mediu pe tara?
Cand trebuie sa inceapa sotia lucrul ca sa beneficieze de stimulentul de insertie?
Multumesc!
Răspuns la discuția Certificat de garantie pierdut
Pai tocmai ca mi s-a stricat, altfel era limpede ca nu as avea nevoie de certificate...

Problema mea este ca nu mai am certificatul, iar produsul a fost cumparat pe firma, nu pe persoana fizica si nu stiu sigur daca Protectia Consumatorului intra in aceste probleme
Buna,

Am pierdut certificatul de gatantie al unui produs electronic, mai am doar factura.
Produsul a fost cumparat pe firma in urma cu un 1 si 8 luni.

Pot sa beneficiez in vreun fel de garantie in continuare ?

Multumesc!
Buna ziua,

Pe strada mea au incept lucrari de reamenajare (pe o parte se face trotuar, pe mijlocse paveaza strada si pe cealalta parte se amenajeaza spatii verzi)

Eu, ca simplu cetatean, platitor de impozite, am dreptul de a vedea proiectul ?
As dori sa stiu cum urmeaza sa arate strada in fara locuintei mele si as dori sa stiu daca constructorii si primaria respecta planul in totalitate. Ma intereseaza aceste lucruri fiindca am vazut in zona anumitor case ca s-a facut si drenaj , iar la alte nu s-a facut.

Daca sunt indreptatit sa vad proiectul cui anume trebuie sa ma adresez ? Primariei comunei in care se fac lucrarile sau primariei judetului din care face parte comuna respective.

Multumesc!
Buna,

Detin un SRL care se ocupa cu comertul legumelor si al fructelor.
V-as ruga sa imi spuneti cum pot cumpara de la tarani ?
Am auzit de la unii ca trebuie neaparat sa anexez la borderoul de achizitie copie dupa C.I. + copie dupa Certificatul de producator, altii spun ca e deajuns copia dupa C.I., altii spun ca e deajuns daca complectez seria si numarul C.I. si eventual CNP-ul vanzatorului, fiind de datoria organelor de control sa verifice daca vanzatorul exista (sa nu pun serie C.I. fictiva).

Daca vanzatorul nu are certificat de producator pot cumpara de la el ?

Va multumesc!
Buna ziua,

Am contract de intretinere pe o locuinta.
Ce pasi trebuie sa urmez dupa decesul proprietarului ? Mai e nevoie de succesiune sau ceva ?

Multumesc!
Buna ziua,

As dori sa aflu cum pot face un transfer de proprietate inatacabil ?

O ruda doreste sa imi doneze casa.
Pentru a nu fi atacat respectivul act de catre alti mostenitori cum este cel mai bine sa procedez ?

Cred ca un contract de vanzare-cumparare este cel mai sigur, dar are probabil cea mai mare taxa notariala.

Exista alte modalitati mai ieftine, dar care nu pot fi atacate sub nicio forma?

Multumesc!