Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu creștere a copilului până la 2 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu creștere a copilului până la 2 ani

Buna ziua,

Eu, tatal, am inceput sa realizez venituri imozabile cu doar 7 luni inainte de a se naste copilul.
Sotia a optat pentru concediu de crestere a copilul de 2 ani de zile.
Eu, tatal, sunt obligat (sau am dreptul) sa imi iau concediu de crestere a copilului o luna de zile?
Cu cat voi fi platit ? 85% din salariul meu sau 85% din salariul mediu pe tara?
Cand trebuie sa inceapa sotia lucrul ca sa beneficieze de stimulentul de insertie?
Multumesc!
Dvs nu puteti intra in CCC, decat daca aveti realizate in ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului, timp de cel puțin 12 luni , venituri din salarii și asimilate salariilor.

Sotia trebuie sa inceapa munca cu cel putin 60 de zile inainte de a implini copilul varsta de 2 ani.