avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 199 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu creștere a copilului până la 2 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu creștere a copilului până la 2 ani

Buna ziua,

Eu, tatal, am inceput sa realizez venituri imozabile cu doar 7 luni inainte de a se naste copilul.
Sotia a optat pentru concediu de crestere a copilul de 2 ani de zile.
Eu, tatal, sunt obligat (sau am dreptul) sa imi iau concediu de crestere a copilului o luna de zile?
Cu cat voi fi platit ? 85% din salariul meu sau 85% din salariul mediu pe tara?
Cand trebuie sa inceapa sotia lucrul ca sa beneficieze de stimulentul de insertie?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:32, 20 Septembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dvs nu puteti intra in CCC, decat daca aveti realizate in ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului, timp de cel puțin 12 luni , venituri din salarii și asimilate salariilor.

Sotia trebuie sa inceapa munca cu cel putin 60 de zile inainte de a implini copilul varsta de 2 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulent de insertie conform oug nr. 111/2010, de la data nasterii copilului dea72cd dea72cd Sotia unui angajat a nascut la data de 20.01.2011. În conditiile in care sotia nu a obtinut venituri impozabile in ultimele 12 luni anterior datei nasterii ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie ccc eu1983 eu1983 Buna ziua , Va rog sa ma lamuriti daca urmatoarea afirmatie este reala, este spusa de un angajat al Serviciului Alocatii si Indemnizatii : daca optezi la ... (vezi toată discuția)
Intrerupere concediu crestere copil, stimulent de insertie rfilip rfilip daca am optat pentru concediu crestere copil varianta 2 ani la data de 01.05.2012 si pe 15.06.2012 reiau activitatea mai pot beneficia de stimulentul de ... (vezi toată discuția)