avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters57553

Activitate ContSters57553

Răspuns la discuția Sot plecat de acasa
precizez ca locul de munca mi l-am pierdut tot din cauza lui. A venit si a facut taraboi acolo in ideea: 'baga la divort sa te vad din ce o sa cresti copilul'. Astea au fost vorbele lui. De atunci mi s-au facut zile fripte pe banda rulanta la serviciu pana mi-am dat demisia. Iar de situatia expusa mai sus unde spuneam ca el nu a facut nimic pentru copil, sunt constienta ca atata timp cat si eu aveam loc de munca avea si el aceleasi obligatii ca si mine, cat am fost eu acasa cu copilul nu m-am plans de nimic. Le-am facut eu pe toate. Problema lui este ca vrea doar drepturi si nu isi insuseste si obligatiile. Si loc de munca imi caut, desigur, pentru ca e calea spre rezolvarea tuturor problemelor.
El nu stie sa o imbrace, nu stie sa se comporte cu ea sa o determine sa faca/ nu faca ceva, nu stie sa ii ofere educatie macar, el crede ca oferindu-i jucarii si maimutarindu-se 20 de minute e de ajuns si nici astea 20 de minute in fiecare zi.
Răspuns la discuția Sot plecat de acasa
Multumesc!
Suntem casatoriti, avem o fetita de aproape 4 ani. Sotul meu are o amanta in Braila si ieri a plecat sa isi petreaca cu ea concediul. In urma cu o luna de zile mi-a luat din casa certificatul de casatorie si cel de nastere al copilului si le tine la servici la el, pentru a ma impiedica sa ma duc la avocat sa intentez divort (mai ales ca eu nu am loc de munca si zice ca divortez pe banii lui). Este violent, atat verbal cat si fizic, am si la politie o plangere pe numele lui si un certificat medico legal, cat si martori la abuzurile fizice si psihice la care ma supune. Ma ameninta ca va cere custodie comuna daca vom ajunge la divort. El nu a fost un tata adevarat niciodata. A plecat in interes de serviciu mereu de acasa, este scos de la plata intretinerii la asociatie de foarte multa vreme (un an si ceva) pentru ca prea putin sta pe acasa. El mai mult de a se juca cu fetita si de a aduce bani acasa nu face pentru copil. El nu ia dat de mancare, nu ia facut baie, nu a sterso la fundulet, nu ia fost alaturi cand a fost bolnava. :(( M-a lovit de fata cu copilul, si fetita s-a dus la gradinita si a povestit educatoarei ca "tati a lovito pe mami de i-a sarit sange din gura pe parchet". Are vreo sansa sa fie custodie comuna in asemenea imprejurari? Ce imi ramane de facut acum cat e in concediu sa pot sa demonstrez ca efectiv a plecat si ne-a lasat? Nu are acoperire acum ca ar fi in interes de serviciu plecat. Va rog ajutati-ma cu un raspuns urgent. Oricum prea putini avocati mai lucreaza in perioada asta si la Tribunal cred ca e cam liniste, nu m-am interesat inca. Dar trebuie sa ii punctez undeva fiecare pata neagra. L-am iertat destul pentru ca e un copil la mijloc, dar am ajuns la concluzia ca mai mult rau am facut stand langa el si asteptatnd ca el sa se indrepte. Ajutati-ma va rog din suflet! Multumesc!
dar daca l-ar declara din culpa lui proprie, cum este si adevarul, as putea cere daune morale. Avem 3 ani de casnicie si ma inseala. Ideea este ca avem un copil si de asta nu vreau sa divortez.
Daca nu vreau sa ii acord divortul sotului meu, acesta poate divorta?
Multumesc
Multumesc!
Chiar daca pe contractul de v-c sunt si eu? Adica poate sa nu imi dea nimic din acea parte a apartamentului care este a noastra si nu este a bancii?
Am cumparat in timpul casatoriei un apartament, jumatate din banii nostri, restul pe credit ipotecar, ipoteca de gradul intai. Sotul meu este titular de credit, eu sunt coplatitor. Pe contractul de vanzare cumparare suntem noi sotii in proportii egale si banca pe de alta parte. In caz de partaj ce se intampla cu apartamentul? Banii de pe jumatatea de apartament a noastra provin din partea sotului, din vanzarea unei garsoniere pe care a avuto in afara casatoriei. Au vreo implicatie juridica acei bani pe care-i avea sotul inainte de casatorie? Mentionez ca avem si un copil, nascut in timpul casatoriei si in timpul dobandirii apartamentului. Va multumesc!
In caz de divort, daca unicul copil mi-a fost incredintat mie in calitate de mama se poate ca tatal sa isi viziteze copilul DOAR in prezenta mea?