avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Activitate Lorena13

Activitate Lorena13

Discuție Divort
Buna ziua. As vrea si eu sa stiu cum trebuie sa procedez in cazul in care vreau sa intentez divort de sotul meu. Care sunt pasii de urmat in cazul in care avem si un copil minor (3 ani si 8 luni) si as vrea sa nu avem custodie comuna, ci doar sa aiba dreptul la vizite impuse de instanta, la fel si pensia alimentara, as vrea sa fie retinuta din salariul lui. Ce ar trebui sa fac? Intreb asta pentru ca daca am merge la notar, el vrea custodia comuna a copilului, iar eu nu sunt de acord cu asta din diverse motive. Multumesc!
Discuție divort
Buna ziua
Am o intrebare: Daca in urma unei casatorii a rezultat un copil minor, care va ramane la mama, unde se poate divorta cel mai usor? La Starea Civila sau la Notar? Multumesc!
Discuție separare
Buna ziua. Am o intrebare, daca ma puteti ajuta: Din casnicia cu sotul meu a rezultat un copil minor, acum are varsta de 3 ani. Noi, parintii avand locuinte proprii dinaintea casatoriei, iar in prezent, eu, sotia, locuiesc impreuna cu copilul la sot. In cazul in care, din cauza neintelegerilor dintre noi, vreau sa parasesc locuinta, impreuna cu minorul, mutandu-ne la domicilul meu, cum ar trebui sa procedez, ca tatal (care e in stare de multe rautati) sa nu ma dea in judecata pentru parasirea domiciliului si sa-mi ia si copilul? As putea sa fac un act notarial sau orice altceva in care sa stipulez motivele care au condus la decizia mea? Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Divort
Buna ziua. Am o intrebare, daca ma puteti ajuta: Din casnicia cu sotul meu a rezultat un copil minor, acum are varsta de 3 ani. Noi, parintii avand locuinte proprii dinaintea casatoriei, iar in prezent, eu, sotia, locuiesc impreuna cu copilul la sot. In cazul in care, din cauza neintelegerilor dintre noi, vreau sa parasesc locuinta, impreuna cu minorul, mutandu-ne la domicilul meu, cum ar trebui sa procedez, ca tatal (care e in stare de multe rautati) sa nu ma dea in judecata pentru parasirea domiciliului si sa-mi ia si copilul? As putea sa fac un act notarial sau orice altceva in care sa stipulez motivele care au condus la decizia mea? Multumesc anticipat.