avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate abhramovici

Activitate abhramovici

Buna ziua. Acum 10 zile am facut un contract cu un operator de telefonie, portandu-ma de la un alt operator unde aveam cartela prepay trecand la noul operator pe abonament moment in care am facut contract si pt un telefon nou in rate(achitat si avans pentru telefon in jur de 30% din valoarea telefonului). Intrebarea mea este daca pot rezilia acum (dupa nici 15 zile)contractul achitand integral valoarea telefonului. Va multumesc
Răspuns la discuția Eroare calcul creante
inca o intrebare pe care am uitat sa o scriu la inceput.Valoarea cesiunii de creante de ce este compusa pe langa creditul ramas neachitat si de dobanda, comision,prime asigurare.acestea sr fi trebuit sa le platesc catre banca in decursul anilor.Sa presupunem ca eu la momentul actual as avea banii creditului ramas neachitat(ori as fi executat) de ce ar mai trebui sa platesc dobanda, comisionul si prime asig lunare?
Din cate stiu la o rambursare anticipata platesti doar creditul ramas nu si toate celelalte dobanzi si comisioane ce ar fi urmat
Răspuns la discuția Eroare calcul creante
Pot solicita bancii sa mi se puna la dispozitie toate calculele despre cum s-a ajuns la acea suma totala restanta?
Răspuns la discuția Eroare calcul creante
In contract se specifica o dobanda penalizatoarede 3 puncte procentuale peste dobanda curenta,calculat pe nr de zile de intarziere
Răspuns la discuția Eroare calcul creante
Deci daca eu nu am mai achitat ratele timp de 6 luni se adauga o noua dobanda la aceste rate care ar fi trebuit achitate pana la aceasta data?Atunci cum pot afla valoarea acestei noi dobanzi penalizatoare.Eu stiam ca dupa 3 luni nu se mai pot adauga alte dobanzi si mi se pare normal pentru ca ai putea ajunge dupa un an de neplata la o valoare incat sa fi achitat rate timp de 7 ani degeaba
Buna ziua.Va solicit sprijinul in legatura cu o problema ca sa stiu de unde sa incep pentru a-mi rezolva problema.
In luna iulie a acestui an am primit o notificare de cesiune creante incheiata intre o banca si o societate care se ocupa cu recuperari prin care creditul meu datorat bancii se transfera catre firma de recuperare.Suma care rezulta din aceasta notificare mi se pare mai mare decat cea care ar fi trebuit sa o platesc bancii daca as fi continuat sa achit ratele catre banca(incluzand rata,dobanda,comision,asigurare).Nu stiu de unde sa incep pentru a descoperi suma reala pe care ar trebui sa o platesc.Sa merg la banca sa cer un desfasurator pentru toate platile din 2006 de cand am inceput sa platesc aceste rate(asta daca este posibil)?Orice alt sfat excluzand avocat mi-ar fi de ajutor.Multumesc anticipat
Din cate stiu eu concediul fara plata trebuie aprobat inainte de a beneficia de el,iar cum firma duce lipsa de angajati cu siguranta nu s-ar fi aprobat, nu mai zic ca nici nu ar fi apucat sa beneficieze de asa ceva din moment ce posibilul angajator s-a razgandit "peste noapte"

Asa ceva poti intalni numai in Romania, seriozitatea multor angajatori lasa de dorit,cand pleci de la ei nu stiu cum sa te mai arda la salariu oricat de bun ai fi fost si ii doare undeva ca ai o familie,un copil.
@ freeelis

Semnezi dar ce faci daca nu te poti prezenta pentru a presta serviciile conform contractului.Risti sa fii penalizat.Ea cum sa semneze contractul daca de locul de munca unde este angajata nu i se permitea sa plece cu demisia la zi?
Cand ai un motiv sa dai pe cineva afara nu e o problema, dar dupa ce persoana care doreste sa se angajeze prezinta tot ce stie si arata si practic,iar posibilul angajator continua sa iti spuna ca este ceea ce cauta si iti mai spune odata sa iti dai demisia cat mai repede de la locul de munca unde esti angajat si iti ofera o lista cu toate documentele necesare angajarii cred ca e o problema atunci.coferta a picat inainte de a se semna contractul,pai cum poti semna un contract de munca cand tu inca esti angajat la o alta firma?
Buna ziua.Sotia mea a aplicat pentru un job (printr-un site unde poti gasi locuri de munca postate de diferiti angajatori) oferit de catre firma X.Joi 28 august 2014 a fost chemata la un interviu, apoi i s-a comunicat ca luni i se va da un raspuns daca va primi sau nu acel job.In aceeasi zi de joi, spre seara, a fost sunata de la aceasta firma si i s-a comunicat ca sa revina vineri 29 august la ora 11 ca va fi angajata si sa i se prezinte postul.A doua zi,vineri,in cele peste 2 ore petrecute la sediu i s-a prezentat postul pe care urma sa se angajeze si i s-a spus ca va fi angajata, i s-au dat cateva formulare care trebuiau completate pt angajare plus documentele necesare angajarii.in acelasi timp i s-a spus ca poate sa isi depuna preavizul la firma la care inca presteaza si au asigurat-o ca ei, sunt o firma serioasa si se vor tine de cuvant in legatura cu jobul promis.Sotia si-a anuntat sefii ca doreste sa intre in preaviz,si-a facut cererea de demisie pentru a se angaja la firma X, pentru ca luni 1 septembrie ,cei de la firma X sa sune si sa o anunte ca oferta nu mai e valabila si ca le pare rau.Cum e posibil asa ceva dupa ce iti promite un post si te face sa iti dai demisia din alt loc pentru ei? Fara semnarea unui precontrat, putem sa ne adresam ITM pentru sanctionarea acelei firme, ori exista vreo alternativa de a ne adresa altor organe abilitate macar pentru a-i lua la intrebari(exclus darea in judecata).Va multumesc anticipat