avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Activitate silviuviorica1

Activitate silviuviorica1

Muuultumesc! Zi usoara.

Cornel Vasile a scris:

Sunteti inca in termenul de transmitere.


Am uitat sa ii transmit modificarea salariului înainte de 01.01.2021 in revisal de la 2230 la 3500 lei ,
Cornel Vasile a scris:

Da, este gresit intocmit actul aditional ... despre ce modificare este vorba?

Ok,multumesc si in cazul meu este gresit.?

Cornel Vasile a scris:

Codul Muncii
art.17
....
(5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, anterior producerii modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege sau in contractul colectiv de munca aplicabil.

HG 905/2017 prevede anumite termene pentru transmiterea registrului către inspectoratul teritorial de muncă ... nerespectarea acestora constituie contravenție sanctionata de catre ITM.

Buna seara, va rog sa ma lămuriți si pe mine cu o situație este normal ca înregistrarea în revisal a unui act adițional sa se faca pe 25.01.2021 iar efectele sale le produce de la 01.01.2021. Adică hg 905/2017 te ajuta in sensul acesta nu iti interzice ,,sau faci modificarea pe riscul tau,,
Multumesc.
Buna seara
Va rog sa ma ajutati cu o intrebare
Angajatorul s-a hotărât ca majorarea salariului sa fie la 2300 si sa o faca cu 01.01.2021 insa transmiterea lui in revisal se poate face in 20 de zile lucrătoare.
Multumesc!
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu o informatie:
Cum pot sa fac in situatia in care avem salariati detasati in italia insa activitatea lor este suspendata din cauza virusului Covid 19. ce fac in situatia asta daca ei nu muncesc si in tare nu pot veni.
Activitatea se suspenda in santierele din italia .......
Răspuns la discuția CIM
Multumesc frumos :)
Discuție CIM
Buna ziua.
va rog sa ma ajutati cu o situatie un contract cu perioada determinata de pe 01.08.2019 - 23.08.2019
termenul de încetare este?
Răspuns la discuția revisal
Multumesc pentru informatie.
Insă ma mai interesa sa stiu atunci când operez in revisal in baza documentelor/deciziilor emise, in cazul detasarii se face modificarea salariului si apoi detasarea propriu zisa.
iar in cazul incetari detasari in revisal se face incetarea si apoi modificarea salariului. aceasta este ordinea in revisal.
Multumesc.
Discuție revisal
Buna ziua,
am si eu o întrebare si va rog sa ma ajutati.
atunci când se operează o detasare transnationala in revisal, prima data se efectuează modificarea actului aditional si apoi detasarea?
dar in cazul incetarii detasari este invers adică încetarea detasari si apoi modificarea actului aditional?
o zi buna :)