avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revisal

Buna ziua,
am si eu o întrebare si va rog sa ma ajutati.
atunci când se operează o detasare transnationala in revisal, prima data se efectuează modificarea actului aditional si apoi detasarea?
dar in cazul incetarii detasari este invers adică încetarea detasari si apoi modificarea actului aditional?
o zi buna :)
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:10, 19 August 2019
Buna ziua,
Cand un salariat va fi detasat transnational se intocmeste un document (act adit, decizie) prin care se stabileste durata perioadei pe care salariatul o va desfasura in strainatate, acesta trebuind sa fie informat anterior plecarii in strainatate.
Deci se emite documentul de informare/modificare anterior plecarii in strainatate, iar apoi, tot anterior datei plecarii se inregistreaza in revisal.
In cazul incetarii detasarii transnat, daca aceasta are loc la expirarea perioadei stabilite, atunci se inreg in revisal anterior date incetarii fara a se mai emite vreun document. In schimb daca inceteaza anterior datei stabilite se va emite un document in acest sens, iar apoi se va inregistra in revisal.
Orice inregistrare in revisal se face doar in baza unui document.
Dpmdv detasarea transnationala nu se poate inregistra in revisal. Conf HG 905/2017 in revisal trebuie sa se inregistreze "natura activităţii" pe care o va desfasura salariatul. Aceasta "natura" se refera la cele trei cazuri de detasare transnationala: prestari servicii, intragrup si prin agent de munca temporara.
De asemenea prin programul revisal nu se pot identifica cele 3 cazuri de detasare existente in legislatia romana: cea prevazuta in Codul Muncii, detasarea intr-un stat nonUE si detasarea transnationala (in UE).
Ba mai mult HG 905/2017, ca act normativ administrativ, contine numeroare prevederi care adauga la lege si poate fi anulat partial in contencios administrativ.
Ultima modificare: Vineri, 16 August 2019
Florin Cioca, Consilier juridic
silviuviorica1 a scris:

Buna ziua,
am si eu o întrebare si va rog sa ma ajutati.
atunci când se operează o detasare transnationala in revisal, prima data se efectuează modificarea actului aditional si apoi detasarea?
dar in cazul incetarii detasari este invers adică încetarea detasari si apoi modificarea actului aditional?
o zi buna :)



Intai se emit/incheie actele de incepere/incetare a detasariii si apoi se opereaza in REVISAL.
Ultima modificare: Vineri, 16 August 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru informatie.
Insă ma mai interesa sa stiu atunci când operez in revisal in baza documentelor/deciziilor emise, in cazul detasarii se face modificarea salariului si apoi detasarea propriu zisa.
iar in cazul incetari detasari in revisal se face incetarea si apoi modificarea salariului. aceasta este ordinea in revisal.
Multumesc.
Ultima modificare: Luni, 19 August 2019
silviuviorica1, utilizator
Ati inteles corect.

silviuviorica1 a scris:

Multumesc pentru informatie.
Insă ma mai interesa sa stiu atunci când operez in revisal in baza documentelor/deciziilor emise, in cazul detasarii se face modificarea salariului si apoi detasarea propriu zisa.
iar in cazul incetari detasari in revisal se face incetarea si apoi modificarea salariului. aceasta este ordinea in revisal.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revisal - detasare MariaRamona MariaRamona Buna ziua, Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns la urmatoarea problema: Am un salariat care a fost detasat la o alta firma pana in data de 03.01.2013. ... (vezi toată discuția)
Detasare transnationala irina sol irina sol Buna ziua, ma poate informa cineva cu detalii in ce priveste detasare personal in Germania la o firma din Romania cu punct de lucru in Germania. Cei de la ITM ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am o intrebare referitor la inregistrarea in revisal ... lavinia.turcanu lavinia.turcanu Buna ziua. Am o intrebare referitor la inregistrarea in Revisal a detasarii in cadrul prestarii serviciilor transnationale. Unde se inscrie detasarea? La ... (vezi toată discuția)