avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Activitate mafinescuingrid

Activitate mafinescuingrid

Am inteles,si nu era vorba ca de...curiozitate,ci pur si simplu despre faptul ca nu as avea talonul la mine.Si ca pana acum era suficient nr de inmatriculare.Si ca oricum te pune sa verifici numarul,si daca semnezi,îți asumi.Mai ramane sa ceara buletinul si certificatul de nastere al proprietarului masinii.Oricum,multumesc pentru raspunsuri.

gi-jane2 a scris:

Ii faceti o poza cu talonul e in interesul dvs sa fie introdusa seria de caroserie corect.
Nu e suficient doar numarul.
Stati liniștit ca nu de curiozitatea angajatului vi s-a cerut talonul

Ok,dar pana acum se putea cumpara dupa numarul masinii.Daca respectiva masina este undeva,pe drum,soferul neavand posibilitate de a plati rogvineta,si trimite pe cineva la un peco,talonul fiind la masina,nu se poate plati?


latka a scris:

Este legal, de acolo trebuie luata seria de sasiu pentru a putea fi introduse în baza de date.



Buna seara,astazi,23.08.2023,in jurul orei 16,am oprit la un Lukoil din Constanta pentru a alimenta si a achizitiona rogvineta pentru o saptamana.Pentru eliberarea acesteia angajatii mi-au solicitat talonul auto,conform regulamentului intern,dupa spusele lor.Intrebarea mea este daca este normal si legal,sa mi se ceara talonul masinii pentru a mi se elibera rogvineta.Multumesc
Buna ziua,fratele meu a suferit o agresiune din partea unui vecin,in urma acesteia,conform biletului de iesire din spital,s-a...ales cu urmatoarele:
-Fractura proces zigomatic al maxilarului stang cu interesarea versantului inferior al orbitei.
-Fractura perete lateral sinus maxilar stang.
-Hemosinus maxilar stanga.
-Hematom periorbitar stanga.
Plus vanatai si escoriatii,inclusiv la nivelul picioarelor,acestea banuiesc ca vor fi evidentiate in certificatul medico-legal.
Am rugamintea,daca imi puteti spune,pentru aceste diagnostice,de cate zile de ingrijiri medicale va putea beneficia de la medicina legala,ce risca agresorul si care ar fi calea de urmat pentru ca acesta sa raspunda in fata legii?Mentionez ca dupa agresiune a fost prezenta,pe langa salvare,si politia.Multumesc
Buna ziua,am gasit un act de mostenire in care tatal meu,decedat in 2017 si unchiul meu,decedat in 2021, mosteneau de la bunicul meu,decedat in 2005,un apartament si un loc de veci.Apartamentul a constituit obiect de dezbatere a mostenirii,dar locul de veci,nu.Acel loc de veci a fost luat in concesiune pe perioada nedeterminata,in anul 1993.Am actul de concesiune si chitanta cu care a fost platit.Intrebarea mea este cum trebuie sa procedez pentru a intra in posesia acestui loc de veci,ca mostenitoare a tatalui meu?Mentionez ca mai am trei veri din partea unchiului.Multumesc.
Buna ziua,pot radia un autoturism doar din circulatie,pe baza certificatului de distrugere,ramanand activ la fiscal?
Am inteles,oricum,important este sa fie in regula bebelusul,apoi cu serviciul,ei spun ca exista posibilitatea sa o reangajeze,daca nu,va gasi in alta parte,pana la momentul ala ar mai fi cca 3ani.Va multumesc frumos!

Ionut.ion a scris:

Nu o afecteaza, doar ca dupa acest concediu nu o sa mai aiba unde reveni pentru ca acel contract inceteaza chiar daca este in concediu. Asta daca nu o sa fie prelungit... dar nu este obligat angajatorul sa faca asta.
Poate beneficia de somaj sau cauta alt loc de munca...

mafinescuingrid a scris:


Multumesc frumos pentru raspuns,ideea era daca o afecteaza faptul ca ii va expira contractul de munca dupa ce va naste,si in ce fel.

Cornel Vasile a scris:

Indemnizația lunară pentru creșterea copilului se stabilește în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii doi ani anteriori datei naşterii copilului.
Indemnizația nu poate fi sub 1.250 de lei și nici peste 8.500 de lei (indiferent cât de mari ar fi veniturile părintelui care intră în CCC).





Multumesc frumos!

Ionut.ion a scris:

Atunci este ok.
Gasiti pe net diferite calculatoare pentru a vedea care este cuantumul indemnizatiilor ( de maternitate si crestere copil) pentru a va face o idee..
Sa nu uite sa anunte angajatorul legat de sarcina.

Sarcina usoara!


Multumesc frumos pentru raspuns,ideea era daca o afecteaza faptul ca ii va expira contractul de munca dupa ce va naste,si in ce fel.

Cornel Vasile a scris:

Indemnizația lunară pentru creșterea copilului se stabilește în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii doi ani anteriori datei naşterii copilului.
Indemnizația nu poate fi sub 1.250 de lei și nici peste 8.500 de lei (indiferent cât de mari ar fi veniturile părintelui care intră în CCC).

Fiind studenta,a lucrat ka Meli Melo,iar din octombrie 2020 lucreaza la Pandora,si nu a avut intreruperi.

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Cand a inceput acest contract, in ce data?
Ce ocupatie a avut inainte?

Daca a inceput in Octombrie 2020 si nu are intreruperi atunci primeste atat Concediul maternal ( cele 126 de zile) cat si cel pentru Crestere Copil.
Cuantumul acestora se calculeaza in functie de venituri.