avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 195 soluții astăzi
Forum Activitate natyvulcan

Activitate natyvulcan

buna ziua

In 2019 am intrat in posesia 1 spatiu comerciale si 4 locuri de parcare aferente acestuia , in care am deschis 1 magazin alimentar. Spatiul comercial face parte dintr-un nr de 8 spatii comerciale si l-am cumparat inca din faza de proiectare.
Saptamana aceasta asociatia de proprietari m-a anuntat ca inchide si a si inchis drumul care trece prin fata magazinelor pentru ca asa au decis 50+1 dintre proprietarii apartamentelor din blocurile respective.
Ce pot face in aceasta situatie?
Barierele sunt actionate cu telecomanda si chiar daca mi-au dat si mie una este foarte dificil sa deschid la fiecare client bariera.Locuri de parcare nu sunt decat la mare distanta asa ca vanzarile mi-au scazut dramatic. va multumesc
multumesc
Un cetatean roman cu domiciliul in republica moldova doreste sa se angajeze in cadrul companiei in Romania. Trebuie sa-l trimit la Oficiul de Imigrari sa obtina autorizatie de munca, dansul are dubla cetatenie, romana si moldoveneasca?
Precizez ca nu detine nici un imobil in care ar putea locui , acesta urmand a fi pus la dispozitie de companie.
multumesc
Răspuns la discuția Poprire salariu
legal se face poprire 1/3 din salariu dar din pacate bancile in exces de zel pun poprire chiar daca duceti angajamentul de la angajator(care nu are de ales si trebuie sa puna in aplicare poprirea) si ajungeti in situatia in care va opreste si angajatorul si banca. Momentan puteti solicita sa va deblogheze suma ramasa dupa poprirea unei treimi si daca beneficiati de intelegere de la angajator sa luati salariul in numerar(ca sa nu va opreasca si banca), oricum banca nu va da toti banii intrati in cont asa cum ar fi normal si executorul nici atat.
Multumesc!
Buna ziua , am primit o adresa din partea politiei in care mi se solicita datele conducatorului auto care A CONDUS (subliniat, ingrosat si cu majuscule) autoturismul la o anumita data , inafara programului de lucru masina firmei. In adresa se solicita copia foii de parcurs. Intrebarea este: potrivit legii unitatea trebuie sa aiba si foi de parcurs, nu este de ajuns PV de predare a masinii, precizez ca angajatul pleaca cu masina acasa.
CONSILIUL CONCURENTEI verifica activitatea firmelor cu capital integral privat?
Detin o firma care se ocupa de de cresterea porcilor si pana in prezent am beneficiat de subventie de la stat.