avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate

Activitate

Buna ziua,
Un amic si-a pierdut permisul de conducere .Permis luat in Anglia si care nu stie daca il poate scoate aici in tara ... iar in urmatoarele zile va fi nevoie sa plece in alt oras din Romania ,drum care nu poate fi amânat.
Ce riscă?
Răspuns la discuția Indemnizație copil
E dificil sa mai ma angajeze cineva cand sarcina este asa de mare.Marea majoritate se feresc de situatii de genul.
Răspuns la discuția Indemnizație copil
E ceva destul de complicat,dqr cum ar schimba acest lucru toata situatia? Puteti fi mai explicit?
Răspuns la discuția Indemnizație copil
Luna nasteri va fi Decembrie anul acesta .
Răspuns la discuția Indemnizație copil
Sunt doar in ani anteriori,ceva ani in urma.Recent,nu.
Deci ar fi vro sansa cu contractul de anul acesta sa rezolv ceva?

Cornel Vasile a scris:

Trebuie ca, pe perioada dinaintea datei naşterii copilului sa aveti realizate venituri supuse impozitului pe venit.

Răspuns la discuția Indemnizație copil
Activitatea mea a fost pe teritoriul Europei,nu in Romania.Ce ar fi de facut in aceasta sitiatie?
Cornel Vasile a scris:

Dacă ati realizat activităţi profesionale în România pe perioada dinaintea datei naşterii copilului, atunci potrivit prevederilor art. 11 alin. (3) lit. a) din Regulamentul (CE) nr. 883/2004, va este aplicabila legislaţia româna în vigoare.
In speta, puteti beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului în România.

Buna seara,se poate sa primesc indemnizație copil daca am avut contract pe cipru dar am lucrat pe teritoriul europei ( vas de croaziera) contract cu fisa A1 completata la noi in tara.Fisa A1 dovedind ca firma imi plateste pentru pensie aici,dar nu și asigurare medicala.Pot dovedi cu contractul cat a fost salariu lunar in ultimi 2-3 ani.
Ce se poate obtine de la stat pentru copil deoarece va fi necesar sa stau acasa si nu vor mai fi venituri ?
Multumesc
Răspuns la discuția Duplicat certificat de divort
Ciudat este faptul că fosta sotie sa recasatorit in urma cu 3 ani si nu ia sa cerut nici o dovada a stari civile.
Desi ea a fost cea care si-a schimbat numele.Logic ar fi fost ca ea sa fi prezentat un act prin care sa ateste divortul notarial.Ce sa inteleg?


Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
NU EXISTA CERTIFICAT DE DIVORT ci doar sentinte sau incheieri.
DA si el are nevoie pentru a-si dovedi in continuarea starea civila.

Este nevoie de duplicat al certificatului de divorț si pentru barbati in cazul recasatoriei ?
In cazul de față doar respectivul este divortat.El nu-si va schimba numele,as crede ca nu este necesar..Multumesc