avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Duplicat certificat de divort
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Duplicat certificat de divort

Este nevoie de duplicat al certificatului de divorț si pentru barbati in cazul recasatoriei ?
In cazul de față doar respectivul este divortat.El nu-si va schimba numele,as crede ca nu este necesar..Multumesc
Cel mai recent răspuns: Happyend , utilizator 01:13, 24 Septembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
NU EXISTA CERTIFICAT DE DIVORT ci doar sentinte sau incheieri.
DA si el are nevoie pentru a-si dovedi in continuarea starea civila.
Ciudat este faptul că fosta sotie sa recasatorit in urma cu 3 ani si nu ia sa cerut nici o dovada a stari civile.
Desi ea a fost cea care si-a schimbat numele.Logic ar fi fost ca ea sa fi prezentat un act prin care sa ateste divortul notarial.Ce sa inteleg?


Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
NU EXISTA CERTIFICAT DE DIVORT ci doar sentinte sau incheieri.
DA si el are nevoie pentru a-si dovedi in continuarea starea civila.



Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:


NU EXISTA CERTIFICAT DE DIVORT ci doar sentinte sau incheieri.


Exista certificate de divort, sunt emise de primarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort si recasatorie Ovi60 Ovi60 Am sa va explic un caz aparte si cer un sfat in cazul unei casatori si divort. In 1993 m-am casatorit in Belgia, apoi am emigrat in Canada si trait acolo pana ... (vezi toată discuția)
Recunoasterea divortului din spania helena71 helena71 buna ziua ,am divortat in spania si am mers cu sentinta de divort tradusa si legalizata in romania la primaria din comuna unde a avut loc casatoria , acolo ... (vezi toată discuția)
Succesiune - nu se poate găsi act divorț Deim0s Deim0s Bună seara! Am o întrebare legată de o succesiune. Mama a murit acum scurt timp și am inițializat procedura de succesiune după ea. Eu sunt fiul din cea ... (vezi toată discuția)