Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Duplicat certificat de divort
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Duplicat certificat de divort

Este nevoie de duplicat al certificatului de divorț si pentru barbati in cazul recasatoriei ?
In cazul de față doar respectivul este divortat.El nu-si va schimba numele,as crede ca nu este necesar..Multumesc
Buna seara,
NU EXISTA CERTIFICAT DE DIVORT ci doar sentinte sau incheieri.
DA si el are nevoie pentru a-si dovedi in continuarea starea civila.
Ciudat este faptul că fosta sotie sa recasatorit in urma cu 3 ani si nu ia sa cerut nici o dovada a stari civile.
Desi ea a fost cea care si-a schimbat numele.Logic ar fi fost ca ea sa fi prezentat un act prin care sa ateste divortul notarial.Ce sa inteleg?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
NU EXISTA CERTIFICAT DE DIVORT ci doar sentinte sau incheieri.
DA si el are nevoie pentru a-si dovedi in continuarea starea civila.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

NU EXISTA CERTIFICAT DE DIVORT ci doar sentinte sau incheieri.

Exista certificate de divort, sunt emise de primarii.