avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate pimionela

Activitate pimionela

Pe 15.09. 2015 trebuie sa revin din CCC. Eu lucrez intr-o institutie conexa de invatamant, educatie nonformala. Mi-a fost ”propusa” o solutie mai ” avantajoasa” pentru mine cat si pentru institutie cu toate ca eu voiam sa revin la CIM pe care l-am avut inainte de CCC. Voi fi detasata pe un post din alta locatie timp de un an, detasare facuta doar in cadrul institutiei mi s-a spus.
1.Daca accept voi mai putea reveni pe postul pe care sunt titulara in prezent daca postul la care sunt trimisa are alta denumire decat cea care este trecuta in decizia de titularizare?
2.Acest lucru nu poate duce la restrangere de activitate in cazul in care postului pe care sunt titulara ii este schimbata denumirea? Mi s-a spus ca in timpul CCC de 2 ani postul a fost transformat in doua jumatati de catedra pentru ca doua cadre netitulare ar fi ramas fara posturi.
Daca informatiile prezentate considerati ca sunt vagi pot reveni cu date mai precise!
Va multumesc!
Data de nastere a copilului este 3.11.2013, prin urmare ar fi trebuit sa ma intorc la serviciu pe data de 4.10. 2015 conform cererii inmanate angajatorului. Lucrez in invatamant si mi s-a adus la cunostinta ca trebuie sa ma intorc pe 15.09.2015 si ca voi fi trimisa pe un post in alta localitate in conditiile in care postul meu nu a suferit nici o modificare, fiind si titulara. Ce pot face legal pentru a reveni la CIM pe care l-am avut inainte de concediu?
Unde sau cui pot sa ma adreses in cazul unei fraude a dealer-ului unei SC din Olanda care a luat o marfa destinata Societatii mele si a vandut-o altei societati insusindu-si astfel suma de bani aferenta. Bineinteles ca este in complicitate cu o firma de transport pe care nu o stiu sigur dar o banuiesc. In final eu m-am ales cu o factura externa (pe care nu am cum sa o recunosc , primita prin posta) si el cu banii. Intr-un final a recunoscut ca a luat marfa dar acum nu mai raspunde nici la telefon.
Cum pot rezolva aceasta problema!??? Unde pot sa ma adresez???
Răspuns la discuția Declaratie 394
Daca mai tineti minte ziua in care ati dupus declaratia .... ar trebui sa existe in registrul de intrari la ANAF sau DGFPJ.
Da dar nu stiu cine e transportatorul exact. Incerc sa aflu si sa solicit asa ceva. Multumesc!
Am primit la sfarsitul lunii aprilie o factura de la un furnizor extern fara ca eu sa fi primit efectiv marfa. Am sunat bineinteles acolo ca sa aflu ca s-a trimis camion romanesc dupa marfa si ei au confirmarea de primire pe CMR(scrisoarea de trasura). Incet incet am luat-o pe fir si am aflat ca agentul de vanzari pe care-l au ei in Romania a luat marfa mea si a dus-o la alta firma sau persoana si a luat banii pe ea.
Acum nici cei din Olanda nu mai rspund la mesaje si nici Agentul roman de etnie maghiara nu mai raspunde la telefon.
Cum pot proceda in acest caz pt ca la achizitii intracomunitare trebuie dat la finante declaratia 390 pt care amenzile sunt cam mari???
Cum se procedeaza in cazul cand un vecin doreste sa se racordeze la energie electrica prin intermediul unui stalp pus pe o proprietate privata si nu cere acordul proprietarului?? Doar da o atentie functionarului de la E-on care trimite firma autorizata si face bransamentul fara sa intrebe nimeni pe proprietar nimic, nu mai spunem ca firul traverseaza proprietatea privata pana la stalpul montat de cel care-si face racordul pe domeniul public ... existand totusi posibilitatea sa faca racordul de la alt stalp de pe domeniu public dar cu 30 de m mai departe (il costa inca un stalp asa a iesit mai ieftin).
Cum poate scapa proprietarul de firul montat pe stalpul din interiorul proprietatii sale???
Cei de la e-on o dau din colt in colt si spun ca ar trebui un acord al proprietarului dar care nu exista??!!!
Cum procedez in cazul in care am primit o marfa depreciata din cauza depasirii timpului necesar de transport. Transportatorul a mentionat o data la care va ajunge camionul si aceasta data a fost depasita cu aproape 50 ore (2 zile si ceva) timp in care marfa din camion s-a depreciat in proportie de 80 %. Bineinteles transportatorul spune ca nu e vina lui si da vina pe furnizor.
Cum se poate rezolva o problema rezultata in urma inscrierii gresite a tarlalei pe titlul de proprietate dupa care s-a facut partaj la judecatorie, greseala care apare si in expertiza cadastrala (expertul dormea) si implicit in hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila??? Sunt in posesia terenului care este pe tarlaua 5 iar pe documente apare pe tarlaua 4 !!!! OCPI nu accepta la intabulare!!!
Stie cineva ce procedura legala trebuie urmata de inspectorii ITM la controlul efectuat intr-o institutie??? Eu m-am trezit cu 2 in interior parca erau de la FBI.