avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inspectie tematica ITM..!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inspectie tematica ITM..!!!

Stie cineva ce procedura legala trebuie urmata de inspectorii ITM la controlul efectuat intr-o institutie??? Eu m-am trezit cu 2 in interior parca erau de la FBI.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:57, 28 Martie 2011
sa aveti pregatite pontajele cu orele lucrate de fiecare angajat,programul de lucru care sa se si coroboreze cu orele lucrate de angajati,cartile de munca,securitatea muncii.mult succes.ei pot veni in control la plangerea unuia dintre angajati sau pot efectua controale din initiativa institutiei,impreuna cu politia garda financiara etc....nu exista o procedura exacta...DIN PACATE
Cu cartile de munca, nu , deoarece de la 1.010.2011 s-au desfiintat. Dar cu contractele de munca. Se verifica mai ales "munca la negru".
Oricum, cand vin, au stabilit din start ce anume vor verifica. Procedura exista si pentru ei, cu obiective clare.
In domeniul relatiilor de munca, controalele ITM-ului pot fi de fond, tematice sau tip campanie.
In situatia in care se realizeaza controale tematice, schema actului de control se realizeaza ad-hoc, in functie de obiectivele controlului si cuprinde in mod obligaoiriu urmatoarele: prezentarea la conducerea entitatii controlate si/sau la persoana cu rangul cel mai inalt in ierarhia entitatii controlate prezenta in unitate, careia i se aduc la cunostinta scopul si obiectivele conrolului, concluziile controlului propriu-zis, cu evaluarea respectarii legislatiei, masurile ce se impun si nominalizarea acestora in documente scrise.
freeelis a scris:

In domeniul relatiilor de munca, controalele ITM-ului pot fi de fond, tematice sau tip campanie.
In situatia in care se realizeaza controale tematice, schema actului de control se realizeaza ad-hoc, in functie de obiectivele controlului si cuprinde in mod obligaoiriu urmatoarele: prezentarea la conducerea entitatii controlate si/sau la persoana cu rangul cel mai inalt in ierarhia entitatii controlate prezenta in unitate, careia i se aduc la cunostinta scopul si obiectivele conrolului, concluziile controlului propriu-zis, cu evaluarea respectarii legislatiei, masurile ce se impun si nominalizarea acestora in documente scrise.



folosind,,anonimatul,,se pot face sesizari pe anumite ,,teme,,? pun astfel problema deoarece vreau sa-mi ,,protejez,,locul de munca ....cate controale au fost s-au ,,rezolvat,,....
credeti ca vor da curs solicitarii?
Petiţiile anonime sau cele în care nu sunt trecute datele de identificare a petiţionarului nu se iau în considerare şi se clasează, potrivit OG nr.27/2002.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Munca in schimburi maria_2012 maria_2012 Buna ziua. Am o nedumerire. Lucrez in ture de 12 cu 48 de ani de zile. In ultima perioada, pentru a multumi pe cate cineva , sefii nostri modifica turele la ... (vezi toată discuția)
Sambete lucrate fara plata ContSters293554 ContSters293554 Buna seara . Sunt angajata la o firma de confectii iar patroana ne obliga se muncim doua sambete pe luna si nu plateste munca depusa , iar daca nu te ... (vezi toată discuția)
Control itm danyyyyy danyyyyy cat de des se poate face control de la itm pe acceasi tema , care este perioada in 28.07.2009 am avut control pe contracte de munca si acuma sunt chemata ... (vezi toată discuția)