Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inspectie tematica ITM..!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inspectie tematica ITM..!!!

Stie cineva ce procedura legala trebuie urmata de inspectorii ITM la controlul efectuat intr-o institutie??? Eu m-am trezit cu 2 in interior parca erau de la FBI.
sa aveti pregatite pontajele cu orele lucrate de fiecare angajat,programul de lucru care sa se si coroboreze cu orele lucrate de angajati,cartile de munca,securitatea muncii.mult succes.ei pot veni in control la plangerea unuia dintre angajati sau pot efectua controale din initiativa institutiei,impreuna cu politia garda financiara etc....nu exista o procedura exacta...DIN PACATE
Cu cartile de munca, nu , deoarece de la 1.010.2011 s-au desfiintat. Dar cu contractele de munca. Se verifica mai ales "munca la negru".
Oricum, cand vin, au stabilit din start ce anume vor verifica. Procedura exista si pentru ei, cu obiective clare.
In domeniul relatiilor de munca, controalele ITM-ului pot fi de fond, tematice sau tip campanie.
In situatia in care se realizeaza controale tematice, schema actului de control se realizeaza ad-hoc, in functie de obiectivele controlului si cuprinde in mod obligaoiriu urmatoarele: prezentarea la conducerea entitatii controlate si/sau la persoana cu rangul cel mai inalt in ierarhia entitatii controlate prezenta in unitate, careia i se aduc la cunostinta scopul si obiectivele conrolului, concluziile controlului propriu-zis, cu evaluarea respectarii legislatiei, masurile ce se impun si nominalizarea acestora in documente scrise.
freeelis a scris:

In domeniul relatiilor de munca, controalele ITM-ului pot fi de fond, tematice sau tip campanie.
In situatia in care se realizeaza controale tematice, schema actului de control se realizeaza ad-hoc, in functie de obiectivele controlului si cuprinde in mod obligaoiriu urmatoarele: prezentarea la conducerea entitatii controlate si/sau la persoana cu rangul cel mai inalt in ierarhia entitatii controlate prezenta in unitate, careia i se aduc la cunostinta scopul si obiectivele conrolului, concluziile controlului propriu-zis, cu evaluarea respectarii legislatiei, masurile ce se impun si nominalizarea acestora in documente scrise.

folosind,,anonimatul,,se pot face sesizari pe anumite ,,teme,,? pun astfel problema deoarece vreau sa-mi ,,protejez,,locul de munca ....cate controale au fost s-au ,,rezolvat,,....
credeti ca vor da curs solicitarii?
Petiţiile anonime sau cele în care nu sunt trecute datele de identificare a petiţionarului nu se iau în considerare şi se clasează, potrivit OG nr.27/2002.