avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate Madalina Pascu

Activitate Madalina Pascu

Va rog sa ma ajutati cu un magazin second hand...marfa se achizitioneaza la kilogrram si se vinde la bucata(asta dupa ce cantareste fiecare bucata in parte)..la raft pune pretul pe bucata dar totodata in spatele facturii face un proces verbal cu toata marfa gasita in saci...blugi,bluze..etc...cum fac eu receptia?la kg ?ea trebuie sa aiba un cantar in magazin?si reducerile care le face?e suficient sa se modifice doar in casa de marcat?dar inregistrarile contabile?ma poate ajuta cineva cu o monografie contabila?sau un exemplu concret?e ceva nou pentru mine si habar nu am ce trebuie sa fac.#-o..va rog mult sa ma ajutati.multumesc
Discuție Florarie
Buna dimineata.Va rog sa ma ajutati..e foarte urgent....am o flararie si stiu ca conform codului fiscal nu am voie sa fac proces vb de perisabilitati..si totusi cum inregistrez eu pierderile?si aici ma refer la florile aruncate ce se ofilesc..cum le scad din stoc?as vrea sa imi dati exemplu concret...adica daca am stoc de 40500 ron in balanta si faptic este in valoare de 30200...ce inregistrari contabile fac?si daca imi poate explica cineva logica inregistrarii..adica as vrea sa inteleg exact cum se face..va rog muuuuuult!am citit in forum dar nu am reusit sa inteleg#-o...Va multumesc
va rog mult sa ma ajutati cu o mare problema pentru mine.am o societate care face pentru prima data achizitii si livrari intracomunitare de marfa..am facut toate inregistrarile de declaratii la finante si m-am lovit de decontul de tva pe care nu stiu sa il fac..eu ca si societate sunt platitor de tva si societatile catre dinj UE sunt platitoare..intrebarea mea este la ce randuri trec sumele pentru livrare respectiv achizitie...de ex:
-la achizitie baza mea este de 4289.5 si tva-ul este de 1029.48 unde se trec sumele astea in decont?se trece si tva?
-la livrare e la fel baza si tva se trec amandoua?sau doar baza?va rog mult ajutati-ma ca vreau sa depun decontul si habar nu am cum

si in declaratia 390 cum declar?total suma?adica toata valoarea achizitiei si a livrarii?multumesc pentru cine ma poate ajuta

Va multumesc mult
Răspuns la discuția AJUTORRRRR
scuze nu prea am folosit site-ul si nu inteleg care lista.Multumesc
Răspuns la discuția AJUTORRRRR
diabollyque@yahoo.com--multumesc din suflettttttt
Discuție AJUTORRRRR
VA ROG AJUTATI-MA CU UN MODEL DE DOSAR ANUAL SI PERMANENT PENTRU CONTROLUL DE AUDIT CECCAR,DAR SA AIBA SI TOATE CODURILE SF...VA ROG MULT DE TOT....NU AM GASIT NICAIERI SI MAINE AM CONTROLUL.VA MULTUMESC
buna ziua.am mare nevoie de ajutor.as vrea sa imi spuneti si mie va rog unde as putea gasi legislatie pentru o firma de broker de credite.nu stiu exact cum se va desfasura activitatea si nici cum se tine contabilitatea la aceasta firma.as vrea sa stiu si ce documente trebuiesc pentru infiinatrea ei in condiitiile in care ar fi vorba de 2 asociati.in concluzie am nevoie atat de legislatia contabila(cum se va tine contabilitatea,legi,declaratii etc) cat si de documente necesare infiintarii sau orice informatii aveti.multumesc mult
Răspuns la discuția va rog sa ma ajutati.....
deci sa inteleg ca,chiar daca el are o pedeapsa mai mica decat ar fi maximul in noul cod penal,in functie de conduita de dupa condamnre mai exista o posibilitate de micsorare a pedepsei?va multumesc mult
Răspuns la discuția va rog sa ma ajutati.....
si inca o intrebare aas mai avea....am inteles ca totusi este posibil sa intre noul cod penal in vigoare anul acesta?ce informatii imi puteti oferi in legatura cu asta?va multumesc mult

daca incadrarea lor a fost 7-20 si in noul cod penal va fi 5-15 ii va ajuta in vreun fel?va multumesc mult


:offtopic: Nu scrieti mesaje unul dupa altul. Aveti butonul edit.
Răspuns la discuția va rog sa ma ajutati.....
aveti idee cat este incadrarea in noul cod penal pentru talharie?
ei au fost 4 persoane in casa si prietenul meu in masina afara.victimele au fost amanintate si ulterior le-au fost sustrase niste tel mobile(2 la nr)si bani.partile vatamate nu au fost parti civile si au recuperat prejudiciul.incadrarea lor a ost 7-25.cei 4 au primit 5 ani si prietenul meu 4.as vrea sa stiu care este incadrarea talhariei in noul cod penal.

si as vrea sa va mai intreb daca el a avut posibilitate sa faca apel si recurs si nu a facut decat apel...mai are dreptul la o rejudecare a cazului?si dupa cat timp?sau mai are vreo sansa la o pedeapsa mai mica?si ce ar trebui sa faca ca sa obtina lucrul asta(in afara de munca pe care o poate face)ma refer la ceva prin intermediul justitiei.va multumesc