avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 416 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitii si livrari intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitii si livrari intracomunitare

va rog mult sa ma ajutati cu o mare problema pentru mine.am o societate care face pentru prima data achizitii si livrari intracomunitare de marfa..am facut toate inregistrarile de declaratii la finante si m-am lovit de decontul de tva pe care nu stiu sa il fac..eu ca si societate sunt platitor de tva si societatile catre dinj UE sunt platitoare..intrebarea mea este la ce randuri trec sumele pentru livrare respectiv achizitie...de ex:
-la achizitie baza mea este de 4289.5 si tva-ul este de 1029.48 unde se trec sumele astea in decont?se trece si tva?
-la livrare e la fel baza si tva se trec amandoua?sau doar baza?va rog mult ajutati-ma ca vreau sa depun decontul si habar nu am cum

si in declaratia 390 cum declar?total suma?adica toata valoarea achizitiei si a livrarii?multumesc pentru cine ma poate ajuta

Va multumesc mult
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Iulie 2012
Madalina Pascu,
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 17:03, 21 Iulie 2012
achizitiile le treceti la rd. 5, 5.1 si 18, 18.1 - baza si tva
livrarile se trec la rd. 1 - numai baza

in decl. se trec separat livrarile si achizitiile (numai baza), pentru fiecare beneficiar/furnizor in parte.
mai multe detalii gasiti aici:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decont 300 ,301 vio58 vio58 Va rog frumos ajutati-ma ,am avut in februarie 2012 achizitii intracomunitare furnizorul este inregistrat in scopuri de tva deci pt aceasta achizitie se ... (vezi toată discuția)
Declaratii 390, 300 gabon gabon Buna ziua, Am o mare rugaminte sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea situatie. In 18.12.2009 am platit avans pentru o achizitie de bunuri intracomunitare, in ... (vezi toată discuția)
Factura achizitii intracomunitare decl.300 si 390. bogdan1955 bogdan1955 Firma platitoare de TVA,din Romania,inregistrata in ROI,face o achizitie intracomunitara-masina folosita-(nu intra in categoria second-hand)din Olanda,dela o ... (vezi toată discuția)