Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitii si livrari intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitii si livrari intracomunitare

va rog mult sa ma ajutati cu o mare problema pentru mine.am o societate care face pentru prima data achizitii si livrari intracomunitare de marfa..am facut toate inregistrarile de declaratii la finante si m-am lovit de decontul de tva pe care nu stiu sa il fac..eu ca si societate sunt platitor de tva si societatile catre dinj UE sunt platitoare..intrebarea mea este la ce randuri trec sumele pentru livrare respectiv achizitie...de ex:
-la achizitie baza mea este de 4289.5 si tva-ul este de 1029.48 unde se trec sumele astea in decont?se trece si tva?
-la livrare e la fel baza si tva se trec amandoua?sau doar baza?va rog mult ajutati-ma ca vreau sa depun decontul si habar nu am cum

si in declaratia 390 cum declar?total suma?adica toata valoarea achizitiei si a livrarii?multumesc pentru cine ma poate ajuta

Va multumesc mult
Madalina Pascu,
achizitiile le treceti la rd. 5, 5.1 si 18, 18.1 - baza si tva
livrarile se trec la rd. 1 - numai baza

in decl. se trec separat livrarile si achizitiile (numai baza), pentru fiecare beneficiar/furnizor in parte.
mai multe detalii gasiti aici:
[ link extern ]