avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdănești

Activitate Bogdănești

Bună ziua! Pot face acum succesiunea după tată cu documentele pe care le am valabile și după 6 ani ( pentru că atunci pot invoca uzucapiunea) pentru pământul din Convenția Cuvilă? Mulțumesc!


Bogdănești a scris:

Bună ziua! Pot face acum succesiunea după tată cu documentele pe care le am valabile și după 6 ani ( pentru că atunci pot invoca uzucapiunea) pentru pământul din Convenția Cuvilă? Mulțumesc!


Avocat Cristea Aneta Luminița a scris:

Bună seara ! Aveți posibilitatea ca printr-o acțiune de perfectare vânzare cumpărare în contradictoriu cu moștenitorii promitentului vânzător să vă faceți act de proprietate pe teren.



Bună ziua! Pot face


Avocat Cristea Aneta Luminița a scris:

Bună seara ! Aveți posibilitatea ca printr-o acțiune de perfectare vânzare cumpărare în contradictoriu cu moștenitorii promitentului vânzător să vă faceți act de proprietate pe teren.

Bună ziua! Tatăl meu a încheiat o Convenție Civilă în anul 2001,la primărie în care se precizează că a cumpărat o bucată de pământ ,suma plătită și prin care vânzătorul garantează că ,, cumpărătorul nu va fi stingherit de nimeni din familia lui în folosirea pământului,,.
Convenția a fost încheiată în fața primarului și a secretarului primăriei , aceștea semnând-o și ștapilând-o cu ștampila primăriei. Atăt tatăl meu cât și vânzătorul sunt decedați.
Ce pot face pentru a avea acte valabile pe această bucată de pământ?
Mulțumesc1
Bună ziua! Pot să fac succesiunea după mamă fără că ea să fi făcut succesiunea după bunica? Mulțumesc!
Bună seara! O persoană a abordată în bășcălie de un rom. Altul a filmat și filmarea a fost pusă pe Facebook. Este legală filmarea fără acordul persoanei și distribuirea ei ?
Bună ziua! În urmă cu două săptămâni un elev agresează verbal un coleg. Elevul agresat verbal ripostează lovindu-l peste nas pe coleg . Cel lovit acum cere 1000 lei daune morale și spitalizare de 3 zile . Este corect să ceară ce sumă dorește? Ce se întâmplă dacă nu i se plătește această sumă?
Bună ziua! Pot să donez partea mea de moștenire de la părinți înainte de a face moștenirea? Mulțumesc pentru răspuns!
Bună ziua! Acum o lună o colegă de serviciu a făcut împrumut la bancă. Am fost trei garanți : soțul colegei , eu și încă o persoană. . Cunoscând colegă de 20 ani și grăbindu-mă am făcut imprudența de a nu citi documentele pe care le-am semnat. Colega profitând de buna noastră intenția să-i fiim giranți a împrumutat 80.000 Ron iar nouă ne-a spus numai de 50.000. Aflând acum cât a fost împrumutul aș dori să renunț a mai fi garat. Ce ar trebui să fac și dacă mai pot să renunț la calitatea de girant?
Vă mulțumesc!
Discuție Succesiune
Bună ziua! Bunica mea a avut doi copii:mama care mai trăiește și un frate mort în 1995. Nevasta acestuia a murit și ea rămânâdu-le trei copii pe care i-a crescut bunica la casa ei. Doi dintre verișori au plecat s-au căsătorit și au plecat din casă rămânând verișoara cea mai mică care s-a căsătorit dar nu a plecat din caca bunicii. Această verișoară împreună cu soțul ei îi luau pensia bunicii pentru a o bea. În 2016 mama a luat-o pe bunica la noi iar aceasta a murit în anul 2018. Mama nu a făcut succesiunea lăsând-o în casă și tot
pământul pe această verișoară. Pentru că a atat în casă a plătit ea impozitul iar pământul l-a dat în arendă la diverse persoane pentru băutură s-au l-a lăsat nelucrat.
Mai poate mama să facă acum succesiunea? Casa nu o interesează numai partea de pământ pentru că pentru câ-l dă în arendă pe ceva băutură și cel care nu e dat îl ia și-l folosește cine apucă.