avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 742 soluții astăzi
Forum Activitate DanaCaplea

Activitate DanaCaplea

Bună ziua, as avea o rugăminte, va rog sa ma lămuriți în următoarea situatie: sunt o mămică aflata în concediu creștere copil. Copilul împlinește vărsta de 2 ani pe 2 noiembrie. Știu ca pentru a beneficia de stimulent de inserție ar trebuii sa reîncep activitatea cu 60 de zile înainte ca copilul sa împlineasca vârstă de 2 ani, adică mai exact de la 1 septembrie. Tatăl copilului ar dorii sa își ia luna de concediu creștere copil aferenta conform legii(menționez ca îndeplinește toate condițiile de acordare a indemnizației). Întrebarile mele sunt:dacă eu renunț la a solicita acest stimulent de inserție, tatăl poate beneficia de acest stimulent de inserție în condiția în care sta doar acea luna în creștere copil. În cazul în care se încadrează când și în ce condiții poate depune actele de obținere a acestui stimulent. Este nevoie ca eu sa îmi reiau activitatea mai devreme de 1 septembrie? Va mulțumesc, va rog nu ezitați sa cereți detalii suplimentare în cazul în care este nevoie de acestea pt a lămurii situația prezentata. Aștept răspunsul dvs. Va mulțumesc
Răspuns la discuția Indemnizație copil
Va mulțumesc.
Răspuns la discuția Indemnizație copil
Cred ca nu ne-am înțeles, primul meu copil împlinește vârstă de 2 ani în 2020 pe 2 noiembrie. Asta înseamnă că ar trebuii sa revin la munca în septembrie 2020, cu 2 luni mai devreme pt a primii acel stimulent de inserție(stimulent la care voi renunță și as avea ca termen de reîntoarcere 3 Oct 2020).Cum am spus tatăl nu dorește sa își ia luna de ccc atribuita cf legii. Însă eu urmează sa nasc al 2 lea copil în septembrie 2020. Întrebarea mea a fst dacă pot întra din nou în ccc pt al doilea bebeluș fără sa ma reîntorc la munca, dacă se poate continua cu ccc pt al doilea copil. Ce indemnizație îmi va fi atribuita, cum se calculează

Răspuns la discuția Indemnizație copil
Primul copil împlinește vârsta de 2 ani în noiembrie pe 2. Sunt angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata și am 13 ani vechime în câmpul muncii fără nici un fel de întrerupere. Tatăl este angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata, nu are întreruperi pe cartea de munca. Pt primul copil nu dorește sa își ia ultima luna de creștere copil ce i s-ar cuvenii cf legii. Va rog sa îmi răspundeți la întrebările adresate în primul msg cu specificația ca as dorii eu ca și mămică sa întru în ccc pt al doilea bebeluș nu tatăl. Mulțumesc
Sunt o mămică care este în concediu creștere copil și sunt din nou gravidă cu al doilea bebeluș. As naște în septembrie 2020 cad ar trebuii sa ma întorc la munca din concediu de creștere pt primul copil. Pot sa întru în concediu de creștere al doilea copil fără sa ma întorc la munca? Se poate continua cu suspendarea contractului pt încă 2 ani? Cum se calculează noua indemnizație? Este nevoie sa anunț și sa completez vreun act? Va mulțumesc pt raspuns