avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate liana vesa

Activitate liana vesa

Răspuns la discuția Partaj apartament intre concubini
Multumesc frumos pentru raspuns!
Buna ziua ,am urmatoarea situatie:
In timpul concubinajului de 13 ani parteneri au contractat un credit ipotecar pe o perioada de 25 ani titulatul apartamentului si al creditului este el concubinul ,coproprietara si coplatitoare este ea concubina aceasta a fost conditia pusa de banca pentru acordarea creditului .Toate ratele au fost si sunt platite de catre el concubinul totul sa platit de pe cardul lui de salariu asta se vedr la banca si toate platile cu intretinerea tot de acolo sau platit ,de altfel ea concubina a lucrat intrerupt iar 5 ani nu a lucrat de loc fiind intretinuta de partener.Acum sau despartit iar ea cere sa fie platita din apartamentul care inca nu este platit decat jumatate si la care nu a contribuit cu nimic .
Care sunt drepturile fiecaruia dintre ei in aceasta situatie si ce se poate face ca el sa isi dobandeasca in totalitate apartamentul pe care la platit si plateste inca vreo 12 ani !
Multumesc
buna seara ,va rog sa ma ajutati ,mi sau furat actele din masina:talonul,permisul,cartea tehnica a masini,rovigneta ce trbuie sa fac ,nu pot conduce fara acte ,care sunt pasi de urmat ? multumesc
buna ziua, va roga sa ma ajutati cu un raspuns; un concediu medical acopera 8 ore pe zi ,sau motiveaza ziua sau noaptea pentru care se acorda? pentru cei care lucreaza in ture de 12cu 24 . va multumesc
Discuție executare
buna ziua, am urmatoarea situatie in urma unui proces care a avut loc intre sindicat si societate privind plata unor drepturi salariale si care a fost castigat de catre societate , procesul a durat 3 ani in timpul procesului sindicatul a avut conturile blocate ,a avut si o executare silita dar a fost contestata in instanta si a fost castigata iar societatea respectiva a fost obligata sa-i plateasca sindicatului cheltuielile cu executarea ,sa stabilit in instanta ca plata cheltuielilor de judecata sa fie suportate de catre membri sindicatului respectiv si nu de catre sindicat, dar cine suporta cheltuielile cu executarea silita ,deoarece acum fiecare membru de sindicat a primit o instiintare de la societate prin care se cere ca in termen de 15 zile calendaristice sa achite plata cheltuielilor de judecata +executarea silita (care nu este stabilita in instanta cine o achita) va multumesc
Răspuns la discuția Sentinta
da sa va explic putin ,in urma unui accident a intrat cu masina intr-un copac de pe margina soselei,sa dus singur la politie pentru dovada ,i sa dat sa sufle in etilotest 0,67,iar la sange 1,3 si 1,2,a luat un avocat ,sa trimis la recalculare si a iesit 0,6,dar parchetul nu a tinut cont de recalculare deoarece a schimbat declaratia,a acceptat si testul poligraf si a iesit in defavoarea lui ,dupa care a ajuns in instanta iar avocata la sfatuit sa mearga pe recunoasterea primei declaratii pentru a beneficia de reducerea pedepsei ,mai are timp de contestare termenul este 05 februarie sau mai are rost ?
Discuție Sentinta
buna ziua, as dori sa ma ajutati cu un raspuns in data de 22 ianuarie 2014 sa primit sentinta in dosarul pt alcool la volan , 8 luni cu suspendare si 2 ani si 8 luni perioada de incercare, am mai postat intrebari pe site legat de acest caz, avocata l-a sfatuit sa mearga in instanta pe recunoastere a faptei si asa a si facut, desi la recalculare valorile au fost de 0,6, dar nu sa tinut cont ,data pana la care mai poate face recurs este 05 februarie , dupa noul noul cod penal credeti ca ar obtine o amenda sau achitare?
buna ziua, un consilier local poate avea incheiate contracte de prestarii serviciii tip consultanta SSM cu scolile si gradinitele din localitatea unde este consilier ?
Răspuns la discuția Pensionare
va multumesc
Discuție Pensionare
Buna ziua ,am urmatoarea situatie ,va scriu pe perioade deoarece nu stiu vechimea :
-Intreprinderea mecanica perioada 25.04.1980-30.07.1984
-CAP 01.08.1984-31.10.1986
-Industrie alimentara 01.11.1986-01.09.2010
- din 01.01.2011 pana in prezent asigurat(Intreprindere Individuala )
cand se poate pensiona anticipat ,dar de limita de varsta ?multumesc
data nasteri 10.10.1959