avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Activitate mihaitode

Activitate mihaitode

Buna ziua! Am fost fraudat in vara anului trecut la banca reiffeisen, efectuandu-se doua plati de pe cardul meu in Iordania la Smoke Aqaba House. Am si dovezi precum extras de cont cu platile. Metoda folosita de fraudatori a fost prin inrolarea cardului meu in apple pay, eu fiind utilizator de samsung si nu detin portofel apple pay, de asemenea nu mi-am inrolat cardul nici in google pay. Am apelat banca la o jumatate de ora de la efectuarea tranzactiilor si cardul a fost blocat, platile retinute pentru aproximativ doua saptamani, dupa care acestea au fost validate. Intre timp am fost la IPJ Alba unde am semnalat problema si am dat declaratii. Raspunsul bancii a fost ca din punctul lor de vedere tranzactia a fost ok, iar de la IPJ Alba am primit raspuns in urma cu o saptamana (dupa aproximativ un an si jumatate de "anchete") ca nu s-a reusit identificarea fraudatorilor si ca se va trece dosarul in evidentele cu autori neidentificati. Practic nu au rezolvat nimic si eu nu am fost despagubit de nimeni. Se mai poate face ceva? Cu ce sunt eu de vina ca securitatea bancii a fost compromisa si cardul meu a fost inrolat intr-un cont apple pay care nu este detinut de mine.? Va multumesc!
Răspuns la discuția Amenda Rovinieta Fetesti
Multumesc foarte, foarte muult!!!
Buna ziua! Am primit o amenda ca am circulat pe podul de la fetesti, pe motiv ca am circulat fara a detine rovinieta valabila. Am platit aveasta rovinieta cu o ora si jumatate inainte de ora care este scrisa pe amenda. Detin si dovezi: print screen SMS, factura de la telefonie si as mai avea nevoie de un MODEL DE PLANGERE CONTRAVENTIONALA, pentru a ma putea duce la judecatorie sa contest amenda. Va multumesc!