Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Am fost fraudat la banca reiffeisen cu 1500 euro.
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Am fost fraudat la banca reiffeisen cu 1500 euro.

Buna ziua! Am fost fraudat in vara anului trecut la banca reiffeisen, efectuandu-se doua plati de pe cardul meu in Iordania la Smoke Aqaba House. Am si dovezi precum extras de cont cu platile. Metoda folosita de fraudatori a fost prin inrolarea cardului meu in apple pay, eu fiind utilizator de samsung si nu detin portofel apple pay, de asemenea nu mi-am inrolat cardul nici in google pay. Am apelat banca la o jumatate de ora de la efectuarea tranzactiilor si cardul a fost blocat, platile retinute pentru aproximativ doua saptamani, dupa care acestea au fost validate. Intre timp am fost la IPJ Alba unde am semnalat problema si am dat declaratii. Raspunsul bancii a fost ca din punctul lor de vedere tranzactia a fost ok, iar de la IPJ Alba am primit raspuns in urma cu o saptamana (dupa aproximativ un an si jumatate de "anchete") ca nu s-a reusit identificarea fraudatorilor si ca se va trece dosarul in evidentele cu autori neidentificati. Practic nu au rezolvat nimic si eu nu am fost despagubit de nimeni. Se mai poate face ceva? Cu ce sunt eu de vina ca securitatea bancii a fost compromisa si cardul meu a fost inrolat intr-un cont apple pay care nu este detinut de mine.? Va multumesc!

mihaitode a scris:

Buna ziua! Am fost fraudat in vara anului trecut la banca reiffeisen, efectuandu-se doua plati de pe cardul meu in Iordania la Smoke Aqaba House. Am si dovezi precum extras de cont cu platile. Metoda folosita de fraudatori a fost prin inrolarea cardului meu in apple pay, eu fiind utilizator de samsung si nu detin portofel apple pay, de asemenea nu mi-am inrolat cardul nici in google pay. Am apelat banca la o jumatate de ora de la efectuarea tranzactiilor si cardul a fost blocat, platile retinute pentru aproximativ doua saptamani, dupa care acestea au fost validate. Intre timp am fost la IPJ Alba unde am semnalat problema si am dat declaratii. Raspunsul bancii a fost ca din punctul lor de vedere tranzactia a fost ok, iar de la IPJ Alba am primit raspuns in urma cu o saptamana (dupa aproximativ un an si jumatate de "anchete") ca nu s-a reusit identificarea fraudatorilor si ca se va trece dosarul in evidentele cu autori neidentificati. Practic nu au rezolvat nimic si eu nu am fost despagubit de nimeni. Se mai poate face ceva? Cu ce sunt eu de vina ca securitatea bancii a fost compromisa si cardul meu a fost inrolat intr-un cont apple pay care nu este detinut de mine.? Va multumesc!

Bună ziua,

Având în vedere ca frauda a fost determină de securitatea scăzută aplicată de către Banca aceasta are obligația de a va restitui suma cu care ați fost fraudat.
În cazul în care în urma solicitării dumneavoastră scrise de a vă despăgubi cu suma reprezentând fraudă banca aceasta refuză, singura opțiune este de a vă adresa instanței judecătorești competente.