avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Activitate adina_culea

Activitate adina_culea

Buna ziua!
Folosim o casa la tara care face obiectul unei succesiuni inca nedezbatute a carui mostenitori sunt mama partenerului meu si fratele ei, care nu are discernamant.
Daca fac imbunatatiri la acest imobil, in cazul in care nu vom cadea la o intelegere cu reprezentantul persoanei fara discernamant, pot cere in instanta contravaloarea investitiei, pe baza documentelor aferente?
Eventual, actiunea se poate face in cadrul procesului in instanta privind stabilirea succesiunii?
Intenţionez să fac la casa de la ţară o anexă (magazie) de 3,5 * 4,5 mp fără fundaţie, din panouri sandwich, eventual să o pot muta la nevoie.
Sunt necesare ceva autorizaţii?
Mulţumesc de răspuns!
Întâi bunicul, apoi fratele soacrei
Bună ziua!
Cum se împart cotele succesorale în urma dezbaterii succesiunii după bunicul soțului meu, având în vedere următoarele:
Bunicul a avut doi copii - un băiat și soacra mea.
Bunica încă trăiește.
Fratele soacrei mele a decedat, el având ca mostenitori soția și doua fete, care intenționează sa renunțe la moștenire.
Deci vor rămâne mostenitori doar bunica și soacra mea.

Terenul este deja intabulat, dinainte de a fi cumpărat, coordonatele din CF fiind corecte.
Bună ziua!
Am achiziţionat un teren extravilan constatând că este poziţionat conform cu realitatea urmare verificarii pe portalul [ link extern ] .
Ulterior am constatat că titlul de proprietate care a stat la baza intabulării terenului este greşit, în ceea ce priveşte categoria de folosinţă, numărul topografic (tarla, parcelă) şi vecinătăţi.
Sesizând Primăria care a emis titlul de proprietate, mi s-a comunicat că este o eroare de înscriere în titlu şi că procedura de corectare este greoaie şi de durata.
Care ar fi consecinţele în cazul în care titlul de proprietate rămâne nemodificat, mai ales că în perioada următoare se va face în zonă intabularea terenurilor extravilane prin Programul naţional de intabulare gratuită.
Mulţumesc!
Pentru o persoana care suferea de dementa in anul 2020 putea fi numit un curator prin instanta la acea vreme?
Nu era necesara punerea sub interdictie si apoi numirea unui tutore?
Buna seara!
Dupa bunicul sotului meu nu a fost dezbatuta succesiunea, acum vrem sa o deschidem.
Are ca si mostenitori pe sotia lui si doi copii, respectiv soacra mea si un frate de-al ei fara discernamant (sufera de dementa).
Cum putem dezbate succesiunea, avand in vedere ca familia fratelui cer pentru partea lui o suma foarte mare?
S-ar putea sa se deschida succesiunea si odata ce este deschisa bunica sa cedeze partea ei soacrei mele?
Răspuns la discuția Cedare drept de folosinta
Da. Se poate face un astfel de contract la notar?

raluk0207 a scris:

Practic vreți sa va constituie un drept de uzufruct viager, cu titlu oneros.

Buna seara!
Doresc sa investesc intr-o locuinta la tara apartinand partenerului si as dori sa stiu ce tip de contract as putea incheia cu el pentru a fi acoperita pe viitor, avand in vedere ca este o suma consistenta?
Ma gandeam daca s-ar putea incheia la notar un contract prin care el imi cedeaza dreptul de folosinta pe perioada vietii mele pentru 1/2 din imobil in schimbul sumei investite.