avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Activitate remus48

Activitate remus48

Recent am primit notificare unde. sunt anuntat: contul de card prezinta un sold creditor in valoare de 1483,76 lei, cardul de debit 1009494/07-06-2010 Mastercard Debit Non Staff. Va rog, ce pot sa mai fac in aceasta situatie? #-o#-o#-o
Buna ziua,
Va rog, cata perioada este valabil certificatul fiscal si taxa de timbru ? Am deschis un proces in instanta privind o mostenire, angajand un avocat, care a abandonat sa ma reprezinte in instanta. Am achitat toate taxele necesare, inclusiv jumatate din onorariu, convenind cu avocatul angajat prin contract, restul taxei de onorariu sa o achit pe parcursul s-au la finalul procesului. In instanta s-a facut perimarea pe motivul neprezantari. Ce mai pot face in aceasta situatie ? #-o
Răspuns la discuția Impozit pe proprietate,
remus48 a scris:

Buna ziua,
Suntem o familie sot, sotie pensionari L-V si un fiu handicapat gr.1(unu) grav de la nastere in varsta de 34 ani, avem proprietate o casa la sat, pamant arabil suprafata de 3,5 ha, un apartament in oras. Va rog, fiind in aceasta situatie avem dreptul la scutire de impozit, daca da in baza carei legi ?
Va multumesc cu respect : remus48


Specific fiul nostru nu poate sa mearg, nu are scoala este reprezentat de mama lui care este insotitor persoana cu handicap.
Buna ziua,
Suntem o familie sot, sotie pensionari L-V si un fiu handicapat gr.1(unu) grav de la nastere in varsta de 34 ani, avem proprietate o casa la sat, pamant arabil suprafata de 3,5 ha, un apartament in oras. Va rog, fiind in aceasta situatie avem dreptul la scutire de impozit, daca da in baza carei legi ?
Va multumesc cu respect : remus48
Răspuns la discuția Reintregirea familiei...
Buna ziua,

Pentru toate raspunsurile primite va multumesc, referitor la fiul nostru handicapat si mama lui (insotitor) vor primi in continuare indemnizatia din tara s-au trebuie sa faca alte acte acolo in Italia ?
Multumim , o zi minunata va dorim!
Buna seara,
Suntem o familie de pensionari L-V ( sot-sotie) un fiu handicapat 32 ani, gradul unu grav, mama fiind angajata cu contract de munca insotitor persoana cu handicap. Va rugam... un fiu rezident in Italia, cu contract de munca a venit cu propunerea sa plecam la el definitiv , aici nu avem cine ne ajuta, varsta noastra 65-63 ani, ce oblgatii si drepturi avem in cazul ca ne decidem sa plecam la fiul nostru in Italia, ce se intampla cu pensiile noastre le primim acolo s-au aici pe card ?
Va multumim anticipat.
Am o casa proprietate la sat, doresc sa stiu de unde incepe si unde se termina proprietatea mea respectiv, zidul casei si spatiul pana la drumul public, cat este al meu si cat este spatiul public ? Mentionez, primaria ma obliga sa inlatur zapada sa fac curatenie precum si sa nu am nimic depozitat temporar in imediata vecinatate a zidului casei proprietate. Daca nu este proprietatea mea de ce ma obliga sa curat trotuarul, sa mentin curatenia, fiind domeniu public, fac in continuare munca voluntara?#-o#-o#-o
Răspuns la discuția mostenire......
O zi buna va doresc TUTUROR SI VA MULTUMESC pentru bunavointa de care ati dat dovada, multa sanatate si cit mai putine probleme.
Cu deosedita stima si respect; Remus Bota.
Răspuns la discuția mostenire......
Va multumesc, pentru raspuns si revin cu citeva detalii, va rog !
- Fratele nu a fost casatorit legitim, fosta concubina inclusiv cei 3 fii nu au vrut sa ingrijeasca de el, din partea fiilor lui am primit declaratii notariale autentificate de renuntare la mostenire precum si dezbaterea succesiuni sa se desfasoare in lipsa lor. Mentionez ; timp de aproape 4 ani am avut grija de el privind intretinerea , medicamente si tot ce trebuia fiind imobilizat la pat de asemenea toate cheltuielile de imormintare au fost suportate de mine.
Discuție mostenire......
Va rog respectuos sa-mi dati raspuns la urmatoarea problema :
- Am avut un frate care a decedat in anul 2006 03 06, avind grija de el,fiind bolnav , prin intelegerea avuta cu el am cazut la intelegere sa mostenesc toate bunurile cei apartin in schimbul celor convenite de comun acord. Printre alte bunuri a avut si un apartament proprietate privata, care apart. doresc sa-l mostenesc legal[ ma refer la acte oficiale]deoarece toti mostenitori legali au renuntat la mostenire in favoarea mea , cudeclaratii incheiate la notar, autentificate.
Procedura si actele as dori sa ma coaste cit mai putin, unde pot sa ma adresez in acest scop. De asemenea vreau sa stiu daca declaratiile au un termen de valabilitate si cit timp.
Va multumesc ,cu respect R. Bota