Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe proprietate,
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe proprietate,

Buna ziua,
Suntem o familie sot, sotie pensionari L-V si un fiu handicapat gr.1(unu) grav de la nastere in varsta de 34 ani, avem proprietate o casa la sat, pamant arabil suprafata de 3,5 ha, un apartament in oras. Va rog, fiind in aceasta situatie avem dreptul la scutire de impozit, daca da in baza carei legi ?
Va multumesc cu respect : remus48
daca unul din acele imobile este trecut pe numele copilului cu handicap,are scutire la impozit in baza legii 448/2006
Tarzan2012, utilizator
remus48 a scris:

Buna ziua,
Suntem o familie sot, sotie pensionari L-V si un fiu handicapat gr.1(unu) grav de la nastere in varsta de 34 ani, avem proprietate o casa la sat, pamant arabil suprafata de 3,5 ha, un apartament in oras. Va rog, fiind in aceasta situatie avem dreptul la scutire de impozit, daca da in baza carei legi ?
Va multumesc cu respect : remus48

Specific fiul nostru nu poate sa mearg, nu are scoala este reprezentat de mama lui care este insotitor persoana cu handicap.
Stu ca persoanele cu handicap grav au insotitor,insa asta nu ajuta cu nimic la scutire impozit daca nu are fiul dvs imobil sau teren pe numele lui. iata ce spune legea 448/2006,ce facilitati are persoana cu handicap:
Articolul 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:

-scutire de impozit pe veniturile din salarii şi indemnizaţii de natură salarială;
-scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren;
-scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor,adaptate handicapului;
-scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizaţiei de funcţionare pentru activităţi economice şi viza anuală a acestora;
-scutire de la plata taxei hoteliere.