avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 475 soluții astăzi
Forum Activitate Marinmarinmarin

Activitate Marinmarinmarin

Legea pensiilor militare 223/2015 este extrasă din legea 263/2010 ; am lucrat în locul de muncă în viața civilă , pentru care am adeverință de grupa a ll-a de muncă 8 ani și 8 luni pentru care mi se reduce astfel ; pe 263/2010 modificată de 215/2019 = 2 ani și 8 luni iar pe 223/2015 = 1an și 6 luni pentru aceleași loc de muncă ; să beneficiez de pensie militară trebuie sa fiu militar / polițist... în activitate , cu vechime militară minim 15 ani ( am 18 ani , grupă specială unde se reduce vârsta cu 9 ani ) iar la grupa a ll-a vin cu muncă din civilie doar pentru reducerea vârstei de pensionare . Opinia mea este că sunt două dispoziții legale contradictorii ---pentru același loc de muncă în aceleași condiții de muncă se reduce vârsta în mod diferit , total nedrept...
Pot să deschid dreptul de pensie pe legea 223/2015 ( în martie 2020 , la 18 ani lucrați în armată în grupa specială beneficiez de reducere cu 9 ani ) , militar în activitate și să se aplice prevederile legii 215/2019 care modifică legea 263/2010 ( am lucrat 8 ani și 8 luni într-un loc de muncă încadrat în grupa a ll-a/condiții deosebite pentru care , pe această modificare beneficiez de reducere a vârstei standard de pensionare cu 2 ani și 8 luni ) și am vârstă de 48 ani și 6 luni .
Discuție Despre pensii
Prin legea 215/2019 a fost modificată legea 263/2010 privind sistemul public de pensii în sensul că la grupa a ll-a/ condiții deosebite de muncă se acordă 4 luni/an , din primul an de muncă , spor , in vederea reducerii vârstei standard de pensionare . În legea 223/2015 privind pensiile militare de stat se poate deschide drept de pensie cu aplicarea acestei noi prevederi din legea 215/2019 dacă s-a lucrat în grupa a ll-a/condiții deosebite de muncă ; cred că două legi diferite , pentru aceleași condiții de muncă , respectiv grupa a ll-a/ condiții deosebite trebuie să aplice aceeași reducere a vârstei standard de pensionare . Vă mulțumesc !