avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate lalar

Activitate lalar

Buna ziua,

Reclamantul a cerut in cadrul procesului, expertizarea bunurilor mobile si imobile afectate (adica ale lui) de o asa zisa inundatie din vina altui vecin. Paratul urmeaza ca la urmatorul termen sa faca obiectiuni la raportul de expertiza si sa ceara o contraexpertiza.
Intre timp, intre cele 2 termene ale procesului, reclamantul a inceput removarile in apartament.
Intrebare: Cum mai poate face contraexpertiza, daca apartamentul va fi renovat pana la urmatorul termen?
Multumesc pentru ajutor.

Buna ziua

Am deschis un cabinet individual de psihologie in luna iunie 2012. Am fost la ANAF pe data de 26.06.2012 si am declarat venitul estimat pe anul 2012.
De atunci ma plimb ANAF - CAS...si inca nu m-am lamurit in legatura cu contributia la sanatate. ANAF-ul zice sa ma duc la CAS, iar CAS zice ca atunci cand o sa platesc impozitul, sa cer sa mi se ia si contributia la sanatate pe trim. III. Mentionez ca am primit doar decizia de impunere pentru impozit.

Declaratia 600 privind venitul asigurat la sistemul public de pensii nu am depus-o inca deoarece tot nu m-am lamurit daca trebuie sa platesc sau nu.
Venitul brut pe care l-am estimat din luna iunie pana la sfarsitul anului 2012 este de 7000 Ron, cheltuielile deductibile estimate - 2500 Ron, iar venitul net estimat - 4500 Ron. Din ce am mai citit, am inteles ca daca venitul lunar (rezultat dupa scaderea cheltuielilor deductibile) este sub sub 741 lei/luna, nu se datoreaza contributii de asigurari sociale.
In cazul meu, venitul lunar ar fi de 4500/7 luni (iunie - decembrie) = 642,85 Ron
La ANAF mi s-a spus sa declar venitul minim de 741 Ron/ luna incepand cu luna iulie si voi plati 232 Ron/ luna contributia la pensie.

Va rog frumos, daca poate cineva sa ma lamureasca cu aceste contributii sociale...multumesc pentru ajutor.



Buna ziua
Am deschis un cabinet individual de psihologie la sfarsitul lunii iunie 2012. Tot atunci am declarat venitul estimat pana la sfarsitul anului 2012.
Nelamurirea mea este legata de contributia la pensie...inca nu am fost la ANAF sa completez formularul 600...
Daca am declarat, de exemplu, un venit brut estimat de 7000, cheltuieli deductibile estimate de 2500 si un venit net estimat de 4500, care va fi contributia mea lunara la pensie?
Multumesc pentru ajutor.
Răspuns la discuția Indemnizatie somaj
Persoana a absolvit in urma cu mai multi ani o facultate si de atunci a lucrat- are 5 ani de vechime. A fost concediata pentru motive care nu tin de persoana sa. In acelasi timp, din toamna trecuta frecventeaza cursurile la zi ale unei alte facultati. Am citit legea respectiva si prima concluzie a fost ca nu beneficiaza de indemnizatia de somaj conform acelui articol 42, pentru ca ma gindesc ca persoana respectiva este absolventa si urmeaza in prezent o forma de invatamint. Ce va face sa credeti ca aceasta situatie nu este cea prevazuta in art 42(2) din Legea 76/2002?
Va multumesc tuturor pentru ajutor!!!:)
Buna seara
O persoana care a fost concediata pentru motive care nu tin de persoana salariatului, urmeaza in prezent si cursurile unei facultati la zi, cu taxa (este a doua facultate).
Aceasta persoana poate beneficia de indemnizatie de somaj?
Buna ziua

In data de 02.12.2011 o persoana a primit o instiintare ca este in preaviz de 20 de zile lucratoare, iar incepand cu data de 01.01.2012 contractul de munca al acesteia va inceta (din motive ce nu tin de persoana salariatului - desfiintarea postului de munca).

Intrebarea mea este: Care este termenul legal de primire a deciziei de concediere (in acest caz) si anume pentru motive care nu tin de persoana salariatului?
Va multumesc pentru informatii.
Buna ziua,
Printr-un act aditional la un contract colectiv de munca, in conformitate cu legea nr. 130 din 1996 republicata, contractul colectiv de munca din institutie s-a modificat si s-a completat astfel:
Se modifica art. nr. ..... din Contractul colectiv de munca ce va avea urmatorul continut:
Salariatii concediati pentru motive care nu tin de persoana lor beneficiaza de masuri active de combatere a somajului si pot beneficia de compensatii in conditiile prevazute de lege.

In articolul vechi erau mentionate ca si compensatii 3 salarii medii pe economie.
Acum acest articol a fost modificat dupa cum am scris mai sus, adica nu mai apar cele 3 salarii medii.
Intrebarea mea este: la care lege se face referire cand se mentioneaza de
compensatii in conditiile prevazute de lege
si despre ce compensatii este vorba?
Va multumesc pentru ajutor.
Răspuns la discuția Decizie de concediere
Va multumesc pentru informatii.