avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Activitate vilies0507

Activitate vilies0507

Tocmai că noi nici nu ne cunoaștem cu persoanele respective și nu vreau să o implic pe fetita mea încă de la 4 luni în chestii de genul.
Între timp fosta soție a soțului a inițiat procesul, în cererea de chemare în judecată menționează fetița noastră de 3 luni și are martori pe care noi nu-i cunoaștem, dar care susțin ca știu informații distincte/personale despre fetița noastră. Spuneți-mi, se poate face o plângere împotriva celor 2 martori pentru că vorbesc despre o minoră pe care nu o cunosc și nu au acordul părinților pentru a face acest lucru?
Ce metode sunt de a deschide un proces de recalculare pensie alimentară? Este neapărat necesar un avocat sau se poate depune cererea direct la tribunal?
Soțul mai are un copil dintr-o căsătorie anterioară, acum are salariul net 1600 și încă un bebe. Pensia pe care o plătește acum este de 460 de lei, dar de când a fost hotărâta suma, veniturile lui au scăzut. După calcule acum ar veni 267 de lei pentru un copil.
Încă o întrebare, dacă bebele este născut în aprilie și el introduce actiu ea de recalculare, noua pensie alimentară se va stabili începând din august sau din aprilie, de când s-a născut bebe?
Aș dori să întreb, ce se întâmplă dacă tatăl este denunțat pentru a 4-a oară pentru "neplata pensiei alimentare"? Menționez că prima dată a fost denunțat pentru că timp de 3 luni în loc de 200euro plătea doar 150euro. A doua oară a fost denunțat când era în proces de scădere pensie și medical care nu i s-a plătit, părintele astfel în acea perioada nu avea niciun venit. A treia oară a fost denunțat pentru ca "doamna" a mers la politie cu sentința veche unde domnul era obligat sa plătească 200euro, iar conform noii sentințe care deja era valabila la acea vreme, dansul trebuia sa plătească 450lei. Practic instanta calculase ca timp de un an de la încheierea procesului, dansul nu mai avea nimic de plătit pentru ca în timpul procesului a achitat 2400euro pentru un an, iar acei bănuți la finalul procesului s-au luat în considerare cu 450lei/luna nu cu 200euro/lună.
Acum dansului ii mai vine un bebe și sunt foarte mari cheltuielile. Ideea este ca el achita în continuare pensia, doar ca 2 luni nu va fi capabil pentru ca soția nu va primi indemnizatie, urmând să-i primească pe urma și pentru lunile în care nu a primit. Întrebarea este, ce se întâmplă dacă în aceste 2 luni fosta face încă un denunț pentru "neplata" pensiei? Dânsul poate sa piardă custodia copilului? Va primi amendă sau va fi trimis la închisoare?
Răspuns la discuția Metoda de calcul risc maternal
Revin cu perioada de concediu: 01.10.2020 - 16.10.2020 concediu normal boala obisnuita
19.10.2020 - prezent concediu risc maternal.
Veniturile brute din ultimele 6 luni inaintea acordarii concediului de risc maternal:
septembrie 2020 - 2143 brut
august 2020 - 2230 brut
iulie 2020 - 2230 brut
iunie 2020 - 1951 brut
mai 2020 - 1673 brut
aprilie 2020 - 1673.
Mie mi se pare ca iau tot mai putini si mai putini bani.
Mentionez ca dupa adeverinta de venit pentru octombrie am avut brut 1740 si net 1304, iar pentru noiembrie brut am 1576 si net 1182.
Răspuns la discuția Metoda de calcul risc maternal
Îmi puteți spune, vă rog, dacă eu am salariul minim pe economie, iar în șomaj tehnic salariu net îl aveam de 979, atunci cam cât ar fi brutul? CAS trimite angajatorului ce sumă trebuie să îmi vireze în fiecare lună pe timpul riscului maternal? Am impresia că angajatorul m-a furat la bănuți pentru că nu am luat nici măcar minimul net pe economie, ceea ce este un pic cam ciudat având în vedere ca celor de la ITM le iese mult mai mult.
Sunt în risc maternal din data de 19.10.2020. Situația a fost următoarea: în perioada 16.03.2020-31.03.2020 am fost în concediu fără plată. În perioada 01.04.2020-14.06.2020 am fost în șomaj tehnic. Am revenit la lucru din data de 15.06.2020. În perioada 25.09.2020-18.10.2020 am fost în concediu medical(boală obișnuită), iar din 19.10.2020 sunt în risc maternal. Cum se calculează indemnizația de risc maternal? Perioada de șomaj tehnic se ia în considerare sau nu? Cei de la ITM mi-au spus că nu se ia în considerare, ci doar perioada de dinainte și de după. Eu am salariul minim pe economie.
De câte ori poate angajatorul să-mi elibereze adeverința anexa nr. 7 (adeverință cu concediile medicale)? Am primit o adeverință pe data de 11.09.2020. Acum pentru a prelungi medicalul, cei de la medic îmi cer o adeverință noua care sa cuprindă și zilele de medical luate luna trecuta. Nu știu dacă angajatorul îmi poate elibera încă o adeverință.
În curând voi fi în concediu risc maternal și cu soțul meu dorim să ne cumpărăm locuință. Pot aplica pentru creditul noua casa dacă voi fi în risc maternal? Cum se calculează indemnizația de risc maternal?
Angajatorul nu respectă multe obligații plus că are un comportament care lasă de dorit. În cerere de demisie fără preaviz pot scrie tăierea salariului și înlăturarea dreptului la concediu de odihnă? De asemenea pot să trimit demisia și la ITM ca angajatorul să nu poată trece ca și concediere? Ce este cu fișa disciplinară? Când se face?