avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Activitate ita_dej

Activitate ita_dej

Am fost astazi sa depun contestatia la Politia Comunitara . Cand am ajuns acolo mi s-a spus ca e gresit formulata contestatia , deoarece trebuia adresata Politiei Comunitare si nu Judecatoriei si mi-au spus sa mai fac una adresata lor si m-am conformat.
Din cate stiam eu , ei sunt doar niste intermediari deci nu vad de ce ar trebui adresata lor . #-o
Acum vreau sa ma duc maine sa depun alta contestatie la Judecatorie si sa o retrag pe cea de la ei.
Nu stiu ce sa fac deoarece maine este ultima zi in care mai pot depune contestatii.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri , chiar mi-ati fost de ajutor. Maine o sa depun contestatia sa vedem ce iese.
In primul rand multumesc pentru raspuns . Aceasta e legea conform careia am fost amendat , mai exact art. 2 alin. 1 din aceasta lege , iar agentul Politiei Comunitare a scris ca am savarsit urmatoarele : " Vizavi de cofetaria X a spart o sticla de bere pe trotuar provocand scandal "
La mentiuni eu am completat cu faptul ca : "Mergeam pe strada si ag. Pol. Comunitare ne-a intrebat care din noi am spart sticla iar noi am raspuns ca niciunul " . De aici rezulta faptul ca respectivul nu a vazut care din noi a spart sticla si in contestatie ma bazez pe Art. 23 (12) din Constitutia Romaniei si anume : "Nici o pedeapsa nu poate fi stabilita sau aplicata decat in conditiile si in temeiul legii". Acum va intreb pe dumneavoastra : este bine ceea ce fac sau ar trebui scrisa alta lege acolo la categoria IN DREPT ? :-/
Va multumesc inca o data.
P.S : Am doi martori care ma vor sustine. Credeti ca am vreo sansa ?
Buna ziua,
Am fost amendat de Politia Comunitara pentru tulburarea linistii publice mai exact pentru spargerea unei sticle de bere si doresc sa fac contestatie deoarece nu am savarsit fapta respectiva.
Agentul respectiv ne-a amendat pe doua persoane , iar al treilea a scapat doar cu avertisment. Ce e mai important e faptul ca politistul nu a vazut care din noi a spart sticla , acesta intrebandu-ne pe noi care a savarsit fapta si in acest sens as avea o intrebare pentru voi daca puteti sa ma ajutati si anume : in contestatie unde trebuie sa scriu legile pe care le-a incalcat agentul , la punctul IN DREPT ce lege ar trebui scrisa? sau nu ar trebui scris nimic si sunt suficienti cei doi martori pe care ii am ? (caut ceva de genul ca nu poate fi sanctionat cineva fara dovezi si fara certitudinea ca el a savarsit fapta sau ca nu pot fi pedepsite doua persoane pentru o singura fapta . Mentionez ca singura mea sursa de informatie e internetul si nu gasesc nimic concret deci v-as fi recunoscator daca mi-ati raspunde)
Va multumesc anticipat.
Cu respect,
Mihai
Răspuns la discuția pv
Buna ziua,
Am fost amendat de Politia Comunitara pentru tulburarea linistii publice mai exact pentru spargerea unei sticle de bere si doresc sa fac contestatie deoarece nu am savarsit fapta respectiva.
Agentul respectiv ne-a amendat pe doua persoane , iar al treilea a scapat doar cu avertisment. Ce e mai important e faptul ca politistul nu a vazut care din noi a spart sticla , acesta intrebandu-ne pe noi care a savarsit fapta si in acest sens as avea o intrebare pentru voi daca puteti sa ma ajutati si anume : in contestatie unde trebuie sa scriu legile pe care le-a incalcat agentul , la punctul IN DREPT ce lege ar trebui scrisa? sau nu ar trebui scris nimic si sunt suficienti cei doi martori pe care ii am ? (caut ceva de genul ca nu poate fi sanctionat cineva fara dovezi si fara certitudinea ca el a savarsit fapta sau ca nu pot fi pedepsite doua persoane pentru o singura fapta . Mentionez ca singura mea sursa de informatie e internetul si nu gasesc nimic concret deci v-as fi recunoscator daca mi-ati raspunde)
Va multumesc anticipat.
Cu respect,
Mihai