avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters60781

Activitate ContSters60781

Răspuns la discuția data demisie acordul partilor
Multumesc frumos de raspunul prompt.
Totusi, eu doresc sa il platesc pe 23 Dec, deoarece lucreaza pana la ora 18.
Cum pot sa pontez ziua, sa o platesc si in acelasi timp sa imi apara ca data incetarii contractului.
Se considera ca inceteaza dupa ce si-a terminat orele de lucru?

Stiu ca se discuta mult pe tema asta.....
Ultima zi de lucru a unui angajat de-al nostru este: 23 Dec 2011.
Ne vom desparti cu acordul partilor.

Care trebuie sa apara ca zi a incetarii contracului de munca?
Mentionez ca zilele de repaus (sambata si duminica), nu sunt zile lucratoare in cadrul companiei noastre.

Daca nu stabilim ziua de 24 (sambata) ca prima zi in care nu mai lucreaza, 26 Dec (luni) este sarbatoare legala, deci imi revine 27 ca prima zi lucratoare.
Asta inseamna ca trebuie sa platesc si ziua de 26, nu?
Nu e o problema asta insa mi-as dori tare mult sa stiu sigur care este solutia la problema asta atat de des discutata.

Multumesc,
Răspuns la discuția inventar 2011
Credeam ca trebuie facuta pana la sfarsitul anului.
Daca este ok in ianuarie, atunci desigur e mai bine atunci.

Discuție inventar 2011
Sunt ceva noutati in acest an cu privire la inventarierea patrimoniului?

Si inca o intrebare, va rog. Tinand cont de faptul ca unele liste de inventar (disponibiltati lei, etc) sunt la data de 31/12/2011, ar trebui ca datele pe care le trec in graficul de desfasurare sa cuprinda neaparat si 31/12?

Multumesc!
Buna ziua

Am mai multe calculatoare, scaune, monitoare, etc (cumparate de firma, inregistrate ca obiecte de inventar), care sunt in stare buna de folosinta insa angajatii actuali nu le mai folosesc. De ceva vreme le tin in depozit insa as dori sa le donez unei scoli cu care firma noastra mai colaboreaza.

Imi puteti spune daca este posibil si cateva lucruri pe care le le-as avea de facut in acest sens? Ce ar presupune mai exact?

Ma intereseaza ce acte juridice si contabile as avea de facut.

Multumesc,

Imi puteti spune legea care reglementeaza valoarea indemnizatiei pentru cresterea copilului in 2011?

Multumesc
Răspuns la discuția zi libera voluntariat
Multumesc!
Buna ziua,

Exista o zi libera/an, de la stat pentru actiuni de voluntariat?
Eu nu stiu sa fie in Codul Muncii sau intr-o lege speciala insa am auzit ceva despre asta.
Se poate ca persoana care mi-a spus sa nu stie exact si sa fie ceva prevazut in regulamentul lor intern sau in CCM la nivel de firma.
Ma intereseaza insa daca exista ceva cu caracter general cum e cea pentru donatorii de sange.

Multumesc.
II eliberati adeverinta pentru pentru perioada lucrata la d-voastra, indiferent daca este doar de cateva luni.
Exact cu aceeiasi problema m-am confruntat si eu ieri...

In cele din urma, vazand ca singura solutie era sa trec ce imi sugera programul (cum e situatia d-voastra: ziua de 30 - pe mine ma obliga sa trec 17 oct in loc de 18 oct), am trecut asa cum imi cerea, nadajduind ca de fapt programul ia in considerare perioada corecta suspendata - inclusuiv ultima zi de suspendare.

Nu am fost sigura insa era singura solutie.

Stiu ca nu v-am fost de mare ajutor :) insa va spun doar ce am facut eu.