Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale donatie din partea unui SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

donatie din partea unui SRL

Buna ziua

Am mai multe calculatoare, scaune, monitoare, etc (cumparate de firma, inregistrate ca obiecte de inventar), care sunt in stare buna de folosinta insa angajatii actuali nu le mai folosesc. De ceva vreme le tin in depozit insa as dori sa le donez unei scoli cu care firma noastra mai colaboreaza.

Imi puteti spune daca este posibil si cateva lucruri pe care le le-as avea de facut in acest sens? Ce ar presupune mai exact?

Ma intereseaza ce acte juridice si contabile as avea de facut.

Multumesc,

sunt complet amortizate bunurile mobile de care vorbiti?
puteti incheia un contract de mecenat .
trebuie sa intocmiti o hotarare aga si sa va prezentati la un notariat public.