avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Activitate Robertcj

Activitate Robertcj

Nu stiu, fapta e consumata, am dat declaratii la politie cum ca nu am amenintat o, am dus si tiparit toate mesajele.

Psihic m a terminat.

Doresc sa o actionez in instanta solicitand daune morale.
Ce sanse am?

trandafir2 a scris:

Pai si , ...daca tot v-a luat-o de langa dvs,
....ce interes ar mai avea sa va denigreze in stanga si in dreapta?
Asta nu se intelege.



trandafir2 a scris:

Robertcj a scris:

De toate aceste acuzatii este sfatuita sa le faca de catre noul ei concubin, conform spuselor parintilor noului concubin.

De ce? Ce interes ar avea? Caci, trebuie sa existe o logica pentru care minte in halul in care spuneti ca o face.
Care sa fie explicatia?

Explicatia este ca s a infipt intr o familie de bogatasi, si eu fiind ca un parinte pt ea, am crescut o, si am proprietarit o cu jumat de apartament, am fost foarte bun cu ea, si am facut multe pt ea.
El vrea sa o ia de langa mine (a si reusit) si face tot ce ii dicteaza fiul bogatasului, doar ca m am saturat.
Sunt despartiri, dar fara acuzatii mincinoase la organele statului, si fara sa faci afirmatii grave si mincinoase despre fostul concubin la terte persoane.
Ce daune as putea solicita?
Am fost purtat la. Politie.
Si imaginea mea consider ca a fost afectata.
Stimati membrii, avocati am o situatie dificila la care va solicit ajutorul, fiind in pragul disperarii.
Am avut o relatie de mai multi ani cu o persoana feminina, care a plecat benevol de acasa, fara motiv,la o persoana mai bogata, apartamentul fiind comun, m am angajat si sunt in demersuri sa ii achit partea ei.
Ocupatia mea este taximetrist, efectuez transport public de persoane
Problema este ca ma denigreaza grav, ma acuza la multe persoane ca as fi alungat o de acasa, ca sunt o persoana foarte violenta, si ca as fi inselat o de mai multe ori, mi-a facut plangere si la politie pentru acte de amenințare, lucru pentru care am fost chemat la politie sa dau declaratii.
Ea lucreaza la o companie mare, multe persoane din compania respectiva solicita taxi, mi e rusine sa efectuez curse de la compania respectiva, deoarece si acolo se stie ca sunt cel mai mare violent din oras, desi nu am avut niciodata altercatie cu nimeni.
Am martori care ne cunosc situatia, si stiu ca nu sunt o persoana cum ma descrie ea.
Ce as putea face? Am ceva sanse sa o actionez in instanta solicitand daune morale pentru denigrare si dreptul la imagine? Inafara de asta plangerea mincinoasa, si fara probe la politie ce sanse de castig as putea sa am.
De toate aceste acuzatii este sfatuita sa le faca de catre noul ei concubin, conform spuselor parintilor noului concubin.
Va multumesc frumos pentru eventuale sfaturi.
Răspuns la discuția Intrebare pe domeniul penal

Multumesc frumos de timpul acordat so raspuns, cunosc procedura, insa sunt interesat de suma ce se poate solocita la mediere pentru impacare.

Daca se merge maideparte cu siguranta am sa iau aparator

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Se vor face cercetari sub aspectul savarsirii infractiunii prev. si ped. de art. 193 alin. 2 c.p., fapta care se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
Angajati-va avocat care sa va acorde asistenta juridica si sa va reprezinte in fata organelor judiciare.
Pentru o aparare eficenta, avocatul angajat poate asista la orice act de urmarire penala si poate solicita administrarea de probe in favoarea dvs.



Buna ziua.
As dori sa va intreb urmatorul aspect;

In urma cu cateva luni am fost agresat fizic si verbal de catre o persoana, ca urmare sunt 5 zile de ingrijiri medicale cu certificat IML, 14 zile mana imobilizata ghips, dupa care a nu se depune efort, in acest sens exista si scrisoare medicala.

La agresiune au existat si martori audiati, care au recunoscut faptele in favoarea mea.

Sunt si parte civila in dosar, 14 zile nu am putut sa i mi desfasor activitatea la serviciu.

Inainte de asta am mai avut parte de hartuiri din partea persoanei respective, insa fara agresiune.

Cazul a ajuns la parchet, avand agresorul avand calitatea de inculpat, nu stiu daca a mai avut antecedente (se banuieste ca nu).

Imaginea mea simt ca este afectata, locuind in zona de blocuri cu foarte multe apartamente, vestea s a raspandit, toata lumea e curioasa si adreseaza intrebari.

Doresc sa intreb in cazul in care sunt chemat la mediere, ce sume se pretind in acest caz?

In caz ca nu ne intelegem ma gandesc ca are de achitat aparatorii, nu stiu la ce suma se ridica sanctiunea penala pentru aceasta fapta, dar se pateaza si cazierul persoanei in cauza.

Si nuneste foarte clar cine poate da calitatea de inculpat, poate da si politistu investigator, sau doar procurorul.

Multumesc frumos pentru un eventual sfat acordat.

Buna ziua din nou stimabil grup.
As avea o intrebare.
Am trait in concubinaj,
Sunt in prag unui partaj de imobil si bunuri.
Imobilul e intabulat 1/2 o parte e platit total, cealalta jumatate este ipotecat, si plateste fosta partenera de viata ratele, fiind titularul creditului.
Ce nu este clar, ca mobila si alte investitii facute de mine, dovedite cu facturi, se prescrie dupa o perioada de 3 ani sau nu?
La un posibil proces taxa de timbru este 3%, iar daca mergem pe mediere am inteles ca tot se plateste taxa de timbru de 1.5%
Daca puteti si aveti timp, m as hcura de eventuale raspunsuri.
Toate cele bune
Răspuns la discuția Persone netrecute la cheltuieli
Legal acest lucru a se trece la intretinere retroactiv nu am gazit in nicio litera de lege..

vali m a scris:

Se trec la intretinere. Retroactiv nu se poate sa mai plateasca ceva.

buna ziua
In cazul in care locatari cu copii nu au inscris copii la cheltuieli ca si numar de persoane ,mai bine de un an neplatind cheltuieli dupa acestia, cum se procedeaza, se retine ceva suma retroactiv ? Imobilul are lift, este vorba de copii noi nascuti, si cu varsta de 2 ani, netrecuti in cartea de imobil si nici la cheltuieli.
Va multumesc
Răspuns la discuția Inchidere boxa subteran
Locurile de parcare sunt vandute ,numerotate si nominalizate pe apartament,inscrise si in contractul de vanzare cumparare.
Parte comuna a ramas doar caile de acces auto

Robertcj a scris:

Tocmai ca NU este comun, sun 2 locuri retrase intr un colt cu zid in 3 parti, doar eu am dreptul acolo.
Spatiul comun e calea de rulare din subteran.
Prin montarea unei usi NU se schimba fatada imobilului ca in cazul balcoanelor,dar nu ses chimba nici destinatia parcarii,fiind masina parcata inauntru

ynocentta a scris:

Subsolul este parte comuna condominiu
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii nu au dreptul sa schimbe aspectul si destinatia partii comune fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari



Răspuns la discuția Inchidere boxa subteran
Tocmai ca NU este comun, sun 2 locuri retrase intr un colt cu zid in 3 parti, doar eu am dreptul acolo.
Spatiul comun e calea de rulare din subteran.
Prin montarea unei usi NU se schimba fatada imobilului ca in cazul balcoanelor,dar nu ses chimba nici destinatia parcarii,fiind masina parcata inauntru

ynocentta a scris:

Subsolul este parte comuna condominiu
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii nu au dreptul sa schimbe aspectul si destinatia partii comune fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari