avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 235 soluții astăzi
Forum Activitate tm06cristi

Activitate tm06cristi

=D>Multe multzumiri cristea sandra=D>
A intrat in vigoare legea privind renuntarea la un post fix de telefonie daca nu mai doresc sa mai fiu la ei?
Anul trecut in iunie am primit telefon ca trebuie sa prelungesc contractul pe un an ori pe 2 ani si prostia mea a fost ca am ales 2 ani deci inca un an de acum incolo dar eu folosesc in mare parte 99% doar internetul ,si este alta firma care are de 10 Mbps la pret de 30 Ron ,fata de romtelecom de cata am eu 2 Mbps si platesc 70-90 Ron cu tot cu abonamentul de fix .:stunned:
Am primit de la ei o oferta precum se fac reduceri la dobanzi,rate fixe. Si am fost la banca si mi sa spus ca voi plati cu 15 lei mai putzin in lunile urmatoare si cand colo platesc mai mult cu 10 lei deci inselatorie pe fatza,inca nu am apucat sa merg sa iau graficul ca lucrez 12 ore.
Ce parere avetzi de ei, nu sunt escroci?
Am o cumnata care a fost an Spania vreo 2 ani , acolo a cunoscut un baiat tot roman care au stat impreuna rezultand un copil ,copilul este trecut pe numele lui (nu sunt casatoriti)revenind an Romania an decembrie 2008 toti 3 stau la el cu parintii lui .
Copilul are 1an si 2 luni,ea este de la oras iar el este dintr-o comuna aflata la vreo 35 Km unde stau toti 3.
Intre timp relatiile dintre ei s-au racit , el fiiind sub tutela mamei lui, el amenintand-o ca poate pleca fara copil.
Daca ea pleaca de la el cu copilul ,el poate sa vina sa-l ieie ,chiar daca nu sunt casatoriti,copilul find pe numele lui?
Ce drepturi are ea ca mama?
Scot o anumita suma de bani de la o banca,banca face o asigurare de viata pe timp de 10 ani la la suma scoasa intrebarea mea este se restituie acesti bani dupa 10 ani?
Chestea este ca mia zis cineva ca a primit o anumita suma de bani din asigurare la terminarea ultimei rate la care nu prea o stie nimeni despre asa ceva ca se poate restitui bani din asigurarea pe viata la vreo banca (b.c.r.)
Răspuns la discuția ma poate ajuta cineva?
Va multumesc pentru timpul acordat,va doresc sanatate intregi famili,succes in viata si toate cele bune
Răspuns la discuția ma poate ajuta cineva?
Casa a fost construita de parinti tatalui meu,tatal meu a ramas in casa achitand la fiecare frate (6 frati) 8000 de lei de unu prin ani 70' deci sa facut contract de vanzare cumparare intre frati,pe contract se mentioneaza 708 mp casa gradina si curte
Răspuns la discuția ma poate ajuta cineva?
Conform contractului de vanzare cumparare dintre frati casa a fost a parintilor tatalui meu
Răspuns la discuția greseala de notar
hornea alina a scris:

Bineinteles ca pot exista probleme in viitor. Mergeti la notar si spuneti-i ca a gresit sa va treaca numele corect.In cazul unui refuz veti fi nevoit sa va adresati instantei.
Mult succes.

va multumesc
Răspuns la discuția ma poate ajuta cineva?
hornea alina a scris:

Certificatul de mostenitor nu constituie titlu de proprietate. Acolo puteti declara voi :partile, masa de impartit si cotele fiecaruia. Trebuie sa ne spuneti cum s-au dobandit aceste bunuri. Ce scrie mai departe in certificatul de mostenitor? De unde provin bunurile?Prin cumparare?Prin donatie? Titlu de proprietate de la stat? Dati-ne mai multe lamuriri.

Casa a fost trecuta pe tatal meu care a decedat in 1998 noi am facut succesiunea ca mostenitori deci este proprietate particulara