avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 373 soluții astăzi
Forum Activitate avb_grup

Activitate avb_grup

Inca o data, multumesc pentru raspunsuri !
D-na Av Romascanu Nicoleta,

Aveti vreo idee despre cota indiviza detinuta initial de A si B? Se calculeaza in functie de catimea abstracta din masa succesorala sau functie de suprafata utila a fiecarui apartament detinut de A si B?
Multumesc
VA multumesc frumos. Nu am alte date.Stiu cu siguranta ca data este cea corecta.
multumesc pentru raspuns
puteti sa-mi spuneti in ce consta aceasta intervertire a posesiei ?cand avem de a face cu posesie viciata?
Buna ziua,

as dori un exemplar din Lege nr. 80 din 03/05/1927 (Lege 80/1927)
privind incurajarea construirii de locuinte**) Publicata in Monitorul Oficial nr. 95 din 03/05/1927.

Va multumesc !!



"Durerea " cea mare in aceasta speta este ca nu exista anexe, schite care sa insoteasca actele de vanzare-cumparare incheiate in toti acesti ani.
Nu este clar nici care este cota indiviza din podul comun (nemansardat) detinuta initial de A si B. Vointa partilor, exprimata in actul de partaj, a fost de a imparti masa succesorala ramasa de pe urma decesului primului proprietar in
portiuni egale de cate o doime fiecare, adica 1/2 pentru fiecare din cei doi comostenitori
.Insa in concret si-au luat suprafete diferite (A doua niveluri-, iar B un nivel din imobil) insa de aceeasi valoare.Si atunci, cota indiviza se calculeaza tinand cont de catimea detinuta din masa succesorala sau de suprafata utila detinuta de fiecare? E o intrebare la care sunt curios cum veti raspunde

Cat priveste legea invocata, aceasta, prin art 57, mentiona ca dreptul de proprietate asupa unui etaj sau ap. situat intr-un imobil ce cuprinde mai multe asemenea unitati locative avea accesoriu si dreptul de coproprietate fortata asupra tuturor partilor comune din imobil aflatoare prin natura lor in folosinta comuna a tuturor celor ce locuiesc in imobil, ca: terenul, fatada, fundatia, acoperisul, intrarile, instalatiile comune.

Se pune problema de a sti daca se poate iesi din indiviziune, dat fiind faptul ca prin forma sa si calea de acces la podul comun (nemansardat) se poate cu usurinta partaja intre cei trei coproprietari.

Multumesc si scuze pentru lungimea raspunsului...
Stimata D-na Elga50,

multumesc pentru raspuns. Cat priveste litigiul, va asigur ca e un caz foarte interesant. Daca sunteti avocat si va plac provocarile am putea colabora in vederea rezolvarii acestor litigii...Astept cu interes un raspuns din partea dvs,

Cu stima
avb
este cineva care ar putea sa ma lamureasca?