avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters61319

Activitate ContSters61319

Buna ziua,

Um medic care este constituit in persoana fizica autorizata poate primi sponsorizare de la o pesoana juridica pentru participarea la un congres? Adica sponsorizarea sa se faca intre persoana juridica si persoana fizica autorizata(medic)?
Buna ziua,

Vreau sa vand un autoturism aflat in proprietatea unui SRL catre o persoana fizica.
De la Directia de taxe si impozite mi s-a dat o fituica cu o gramada de acte pentru obtinerea unui Certificat fiscal (ultima balanta, lista mijloace fixe, explicatia soldului contului 211 si 231 etc.).
Dupa cate stiam (ultima data am vandut o masina de pe firma acum mai bine de un an) acest Certificat fiscal se elibereaza odata cu vizarea fisei de inmatriculare, dupa ce am depus o cerere de scoatere din evidenta si factura sau ctt de vaanzare cumprarare.
Nu inteleg de ce mi se cer atatea hartii pentru vanzarea unei masini.

S-a schimbat eu ceva intre timp si nu stiu?
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția SRL cu probleme
are casa de marcat insa, foarte probabil ca nu s-a operat cum trebuie in gestiune.
el zicea ca a mai redus din stoc dar ..... a ajuns undeva unde nu mai poate reduce nimic.
ce se poate face in cazul asta?
Răspuns la discuția SRL cu probleme
dupa cate am inteles este vorba de un magazin care vinde en-detail. foarte probabil ca de multe ori sa nu fi eliberat bonuri fiscale .............
intr-adevar, foarte prost tinuta contabilitatea si evidenta stocurilor.
trebuie cumva mai intai s aisi regleze aceste probleme, daca se mai poate?
Discuție SRL cu probleme
Buna ziua,

Dati-mi va rog un sfat.
Daca sunt Asociatul Unic al unuii SRL ale carei stocuri de marfa au fost tinuta defectuos, cum pot scapa de ea(in afara de vanzare). Probleme sunt de genul: fizic nu mai am marfa pe stoc dar scriptic apare marfa de cateva miliarde.
Nu s-au facut fraude ci, doar contabilitatea s-a tinut la modul cat se poate de amator. Evident aici intervine si vina/indolenta Asociatului Unic.
Ce se poate face in cazul asta? Asociatul Unic vrea sa scape de SRL chiar daca va fi nevoie sa achite el datoriile la buget(TVA si restul) desi nu are niciun bun pe numele lui.
Care sunt pasii?

Multumesc anticipat pentru ajutor.
Răspuns la discuția infiintare punct de lucru
Daca imi deschid un punct de lucru si, la sediul social nu o sa mai desfasor activitate, trebuie sa completez cumva declaratia model 1?
Buna ziua,

Firma X se obliga printr-un contract de sponsorizare sa renoveze o anumita sectie a unui spital, intr-un interval de 30 de zile.
Cum se poate formula contractul astfel incat sa cuprind toate cheltuielile facute:
- valoarea contractului de prestari servicii dintre firma x si o persoana fizica prin care se efectueaza lucrarile de renovare;
- cheltuielile (facturi) facute cu materialele folosite pentru renovare;

Ce data se poate da contractului de sponsorizare? O data anterioara sau ulterioara lucrarilor de renovare?. Cum se poate face aceasta formulare astfel sa cuprinda toate cheltuielile?

Multumesc frumos.
Buna ziua,

Pentru 7830 am nevoie de autorizatii speciale?
Răspuns la discuția pasi infiintare SRL
In cazul infiintarii unui SRL, ce cazier trebuie atasat? cazierul fiscal sau judiciar? sau ambele?
Cazierul fiscal se obtine de la Administratia Financiara sau de la Registrul Comertului?
Art. 5. - Constituie infractiune si se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amenda de la 25.000.000 lei la 50.000.000 lei:
a) folosirea unei firme, inventii, marci, indicatii geografice, unui desen sau model industrial, unor topografii ale unui circuit integrat, unei embleme sau unui ambalaj de natura sa produca confuzie cu cele folosite legitim de alt comerciant;

credeti ca se poate incadra aici, avand in vedere ca ei practic sugereaza consumatorilor si practicienilor(este un produs medical) ca produsul din reclama video este comercializat de ei, desi nu este asa?
problema grava este faptul ca dupa aceasta reclama, Y va continua sa comercializeze tot acele produse de proasta calitate si nu produsele din reclama video.