avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate soris001

Activitate soris001

Serviturea neriveranilor are acces direct la DN1, a noastra nu. Noi trebuie sa ocolim 1 km in plus fata de ei sa ajungem la DN1. Poarta care au facut-o la servitutea noastra este pentru distractie, sa mearga cu bicicletele intr-o zona linistita.
Explicatii am cerut, insa nu au bun-simt. Multumesc.
Multumesc frumos. Va rog sa-mi precizati ce este si unde gasesc un "administrator cu puteri corespunzatoare"
Va multumesc pentru raspuns. Problema este ca nu toti riveranii mei doresc bariera.
Accesul neautorizat de noi si nesolicitat nicicand se face pe o poarta din spatele curtii unui neriveran drumului nostru (care are acces legal la un alt drum de servitute). Si-a facut a doua poarta (spre drumul nostru) pentru a avea o noua alternativa de acces.
Ma poate sprijini politia spre a-i restrictiona accesul pe drumul nostru? Daca da, pe ce baza legala? Multumesc.
Terenul pe care este aplasata casa mea face parte dintr-un lot mai mare, care initial a fost parcelat si fiecare vecin are acces de la drumul public la proprietatea personala printr-un drum de servitute (privat) . Cand am cumparat terenul din 45000 euro, 11000 euro am plătit drumul privat de acces până la lotul nostru de teren, pe care platesc impozit anual. Toți riveranii drumului privat am procedat asemenea.
Vis-a-vis de noi riveranii se desfășoară spatele altor case, care au acces, conform certificatului de urbanism, la alt drum. Doi dintre neriverani si-au facut porti de acces (in spatele curtii lor) la drumul nostru, fără a ne cere acceptul si se folosesc cu nesimțire de drumul nostru privat. În acest sens vreau sa ma sfatuiti ce demersuri sa intreprind pentru a stopa acest fapt. Fac precizarea ca pe drumul privat am montat doua indicatoare de averizare cu "Drum privat". Mulțumesc.
Răspuns la discuția Accesul la un drum privat
Terenul pe care este aplasata casa mea face parte dintr-un lot mai mare, care initial a fost parcelat si fiecare vecin are acces de la drumul public la proprietatea personala printr-un drum de servitute (privat) . Cand am cumparat terenul din 45000 euro, 11000 euro am plătit drumul privat de acces până la lotul nostru de teren, pe care platesc impozit anual. Toți riveranii drumului privat am procedat asemenea.
Vis-a-vis de noi riveranii se desfășoară spatele altor case, care au acces, conform certificatului de urbanism, la alt drum. Doi dintre neriverani si-au facut porti de acces (in spatele curtii lor) la drumul nostru, fără a ne cere acceptul si se folosesc cu nesimțire de drumul nostru privat. În acest sens vreau sa ma sfatuiti ce demersuri sa intreprind pentru a stopa acest fapt. Fac precizarea ca pe drumul privat am montat doua indicatoare de averizare cu "Drum privat". Mulțumesc.
Terenul pe care este aplasata casa mea face parte dintr-un lot mai mare, care initial a fost parcelat si fiecare vecin are acces de la drumul public la proprietatea personala printr-un drum de servitute (privat) . Cand am cumparat terenul din 45000 euro 11000 euro am plătit drumul privat de acces până la lotul nostru de teren, pe care platesc impozit anual. Toți riveranii drumului privat am procedat asemeni. Vis a vis de noi riveranii se desfășoară spatele altor case care au acces conform certificatului de urbanism la alt drum. Doi dintre neriverani si-au facut porti de acces la drumul nostru fără a ne cere acceptul si se folosesc cu nesimțire de drumul nostru privat. În acest sens vreau sa fac o plângere la poliție și am nevoie de actele normative care sa mi susțină demersul. Fac precizarea ca pe drumul privat am montat doua indicatoare de averizare cu "Drum privat". Mulțumesc.