avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Activitate marian999

Activitate marian999

Eu sunt constient de lucrurile acestea,dar dupa cum am mai zis,daca ea alege opusul eu nu o pot constrange in niciun mod...
va multumesc inca odata pentru toate detaliile expuse

gi-jane2 a scris:

Poate totusi ii spuneti ca va suporta cheltuielile de judecata, care nu sunt mici, un test adn, daca se ajunge la asta, costa cca 3 mii de lei, plus avocatul..nstent de


Din pacate ai totala dreptate....cel cu care a ramas gravida se comporta cu ea ca si cu un bun propriu interzicand-i
nu doar acest lucru...cumva ea s-a complacut si se complace in situatia actuala,
Eu nu vreau sa fortez lucrurile in niciun mod pe care ea nu il doreste,chiar daca acest lucru inseamna ca lucrurile sa se
complice si mai mult.Dar daca ea asa considera ca este bine si corect o las sa faca exact cum crede ea ca este mai bine.Din partea mea a avut si are toata disponibilitatea spre a rezolva cat mai repede si usor din punct de vedere moral si material.Cu forta nu poti face nici chiar binele...
Multumes frumos tuturor pentru sfaturi si indicatii.
Nu stiu ce sa mai zic...pacat ca nu a avut si nu are maturitatea necesara si complica atat de mult lucrurile
I-am explicat cat de bine am stiut eu posibilitatile cele mai simple...degeaba
Ea susutine ca el (tatal biologic) ai interzice orice legatura cu mine,chiar si vizuala,considerand
ca la notar va trebuii sa ne intalnim pentru a semna divortul
E totul aiurea si absurd,dar asta este reaitatea

gi-jane2 a scris:

dar de ce vrea sa divorteze la judecatorie si nu la notar ?
va suporta cheltuielile unui proces de tagada de paternitate daca se ajunge acolo.
Daca se va naste in casatore, da, va fi copilul sotului, dar nu apuca sa se intample asta, daca divortati la judecatorie.

Totusi din ce m-am documentat eu,am inteles ca daca divortam pana la nastere si tatal biologic o ia de nevasta legal cu acte pana sa nasca,acel copil ia automat numele noului sot legitim,in speta numele tatalui biologic
Cum pot rezolva aceasta problema?
Sotia mea este gravida cu altcineva,noi nefiind divortati.Suntem separati
in fapt de aprox un an de zile.Acum putina vreme am aflat ca este gravida in 4 luni de zile.
In acest caz,tinand cont de cele expuse mai sus care ar fi posibilitatile prin care tatal biologic sa poata sa recunoasca acel copil?
Pt ca am inteles ca indiferent daca am divorta pana la nasterea copilului,ar lua automat numele meu.
Plus de asta,nu doreste un divort cat mai simplu si cat mai rapid prin notar,doreste prin judecatorie....
Nu avem impreuna niciun copil sau bunuri de impartit
Multumesc frumos
Multumesc frumos pentru raspunsuri,insa linistit din pacate nu pot sta...
Ma gandesc ca daca au facut plangere sau daca vor face, pe baza filmarilor si fiind atat de multe sustrageri daca voi ajunge in instanta un judecator imi va da o pedeapsa foarte mare...
Bineinteles ca eu doresc sa imi asum ceea ce am facut si sa repar prejudiciul creat prin faptele mele dar nu stiu daca se va putea realiza acest lucru fara sa ajung in instanta.
Din cate am citit si din cate m-am documentat (pt ca de 2 luni doar asta fac) as fi incadrat la furt si furt calificat,pt ca normal in acele magazine am fost si pe timp de noapte,de aici reiesind furtul calificat.
Sincer,am momente in care chiar imi doresc sa fiu chemat la politie pt lamurirea lucrurilor deoarece gandul la ce s-ar putea intampla ma termina psihic,asteptand zi de zi fara sa stiu ce se va intampla sau daca se va intampla ceva.
M am gandit sa vorbesc cu cei de la magazin sa le explic ce am facut si sa le platesc produsele insa imi e o rusine de nu pot exprima,plus de asta nu stiu daca exista procedura pentru asa ceva.(in cazul asta banuiesc ca ar trebuii sa verifice inregistrarile pt a calcula prejudiciul produs)
Totodata ma gandesc ca daca as lua legatura cu cei de acolo si le-as explica,ar exista ghinionul ca ei sau conducerea de mai sus sa doreasca tragerea mea la raspundere penala.Deci cum as da-o nu este bine.
Sper totusi ca daca mi-au facut plangere sau daca o sa mi faca sa ma pot intelege cu ei si dosarul sa nu ajunga in instanta.
Altceva nu stiu ce as putea face
in perioada noiembrie2019-februarie2020 am sustras in nenumarate randuri produse din 2 supermarketuri
Dupa estimarile mele ar fi vorba de aprox 40 acte materiale in total
Estimez un prejudiciu TOTAL de maxim 1000 (o mie lei) cauzat ambelor magazine
Produsele pe care le luam erau produse cu valoare intre 4-10 lei respectiv ciocolata si produse cosmetice
De fiecare data cand facem cumparaturi plecam cu 1,2 produse din cele amintite
Sigur acum va intrebati de ce am facut aceste lucruri...
In aceea perioada treceam printr-o depresie puternica survenita in urma unor probleme personale(separarea de sotie mai exact)
Practic eu nu aveam nevoie de acele produse si bineinteles ca mi le-as fi permis sa le cumpar,insa pe moment
simteam o adrenalina si o satisfactie amestecate cu frica si teama de a fi prins,stare care pentru o mica perioada ma
deconecta de la gandurile de tristete si starea de depresie in care eram.
In acele momente nu realizam gravitatea faptelor mele,tot ce ma interesa era sa introduc ceva in buzunar si sa ies
din magazin avand satisfactia ca nu am fost prins.Desii dupa aceea ma simteam ca ultimul om...ajungand din nou in magazin impulsul de a fura ceva stiind ca imi aduce acea sasisfactie de moment era prea puternic si o facem din nou
Tin sa precizez ca niciodata nu am mers in magazin cu gandul de a fura...insa odata ajuns acolo se intampla cele expuse mai sus,practic nu ma puteam abtine,devenise ca un drog
Sincer am ramas uimit cand am citit ca acest comportament al meu de a fura lucruri fara valoare este un comportament pe care il au multe persoane aflate in depresie,si ca face parte din sfera cleptomaniei chiar daca multe persoane nu sunt de acord
cu asa ceva,este totusi dovedit stintific ca aceasta afectiune psihica exista si ea se poate dezvolta la persoane
care trec printr-o depresie puternica asa cum a fost cazul meu.
Poate va intrebati cum de nu am fost prins niciodata in ciuda atator dati in care am sustras cate ceva
Dupa cum am zis mai sus eu mergeam la magazin cu scopul de a face cumparaturi,cumparaturile erau dese si de cele mai multe ori substantiale ca valoare,datorita depresiei am inceput sa cumpar compusliv,mult si des
Toti lucratori din aceste doua magazine ma cunosc si aproape de fiecare data stateam la discutii cu ei in magazin.
Banuiesc ca din cauza asta nu am dat nimic de banuit...dar mai mult ca sigur am fost vazut pe camere la un moment dat.
Am constentizat gravitatea faptelor dupa o discutie cu o persoana apropiata careia i-am povestit ce ajunsasem sa fac
Din acel moment si pana in prezent nu mai pot sa dorm,nu mai am liniste si stau in fiecare clipa cu frica ca ma trezesc cu politia la usa.
Nu stiu ce as putea sa fac in cazul asta,imi este o frica si o rusine de imi vine sa intru in pamant.
Doresc si eu un sfat sau indrumari prin care sa pot cumva sa imi asum faptele si sa nu fiu nevoit sa ajung sa fiu condamnat de catre o instanta,tinand cont ca pana la momentul acesta nu stiu daca vreun magazin a depus plangere
Multumesc frumos