avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sotia mea este gravida cu altcineva, cum rezolv ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sotia mea este gravida cu altcineva, cum rezolv această problemă?

Cum pot rezolva aceasta problema?
Sotia mea este gravida cu altcineva,noi nefiind divortati.Suntem separati
in fapt de aprox un an de zile.Acum putina vreme am aflat ca este gravida in 4 luni de zile.
In acest caz,tinand cont de cele expuse mai sus care ar fi posibilitatile prin care tatal biologic sa poata sa recunoasca acel copil?
Pt ca am inteles ca indiferent daca am divorta pana la nasterea copilului,ar lua automat numele meu.
Plus de asta,nu doreste un divort cat mai simplu si cat mai rapid prin notar,doreste prin judecatorie....
Nu avem impreuna niciun copil sau bunuri de impartit
Multumesc frumos
Ultima modificare: Miercuri, 22 Iulie 2020
marian999, utilizator
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 00:34, 30 Iulie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Atata timp cat copilul este conceput in tipul casatoriei va fi copilul dvs si va va purta si numele, indiferent daca la data nasterii lui mai sunteti sau nu casatorit cu mama lui.

Puteti demara oricand actiunea de divort in instanta, daca nu e posibil un divort amiabil.

Dupa ce se naste copilul fie dvs, fosta sotie sau chiar tatal natural al copilului poate introduce actiune in tagada paternitatii. La ramanerea definitiva a hotararii copilului i se va emite un alt certificat de nastere din care va lipsi numele dvs.
Totusi din ce m-am documentat eu,am inteles ca daca divortam pana la nastere si tatal biologic o ia de nevasta legal cu acte pana sa nasca,acel copil ia automat numele noului sot legitim,in speta numele tatalui biologic
dar de ce vrea sa divorteze la judecatorie si nu la notar ?
va suporta cheltuielile unui proces de tagada de paternitate daca se ajunge acolo.
Daca se va naste in casatore, da, va fi copilul sotului, dar nu apuca sa se intample asta, daca divortati la judecatorie.
Nu stiu ce sa mai zic...pacat ca nu a avut si nu are maturitatea necesara si complica atat de mult lucrurile
I-am explicat cat de bine am stiut eu posibilitatile cele mai simple...degeaba
Ea susutine ca el (tatal biologic) ai interzice orice legatura cu mine,chiar si vizuala,considerand
ca la notar va trebuii sa ne intalnim pentru a semna divortul
E totul aiurea si absurd,dar asta este reaitatea

gi-jane2 a scris:

dar de ce vrea sa divorteze la judecatorie si nu la notar ?
va suporta cheltuielile unui proces de tagada de paternitate daca se ajunge acolo.
Daca se va naste in casatore, da, va fi copilul sotului, dar nu apuca sa se intample asta, daca divortati la judecatorie.

6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
e un idiot ca si la judecatorie va intalniti

Alte discuții în legătură

Pas dupa pronuntare divort Veronica1990 Veronica1990 Buna ziua, La inceputul acestei luni am avut ultimul termen in divortul cu sotul meu, in urma caruia s-a admis cererea de divort si s-a pronuntat solutia de ... (vezi toată discuția)
Divort, sarcina in perioada procesului Alecsandra_88 Alecsandra_88 Buna ziua, As dori sa stiu care este situatia din punct de vedere juridic in cazul urmator: - in momentul de fata eu sunt in divort dar am un alt partener. ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea nasterii la starea civila cool123 cool123 buna ziua, am inteles ca nasterea se inregistreaza la termen de 14 zile la starea civila pe raza careia a avut loca nasterea, respectiv sectorul unde se afla ... (vezi toată discuția)