avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Activitate Raduget

Activitate Raduget

Multumesc pentru raspuns. Daca anunt despre intentia de a intra in ccc in 30 de zile (acesta fiind timpul de cand sotia anunta si incepe activitatea), angajatorul poate decide concedierea mea, fiind in somaj tehnic si sa faca trecerea din preaviz sau este obligat sa ma tina in continuare acele 30 de zile?

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o nelamurire legata de somajul tehnic. Firma la care lucrez a decis sa trimită o parte din angajati (printre care si pe mine) in somaj tehnic pt 2 luni. Sotia in momentul de fata este in concediu crestere copil , din care mai are aproximativ 8 luni. Am unele dubii in ceea ce priveste pastrarea locului de munca dupa aceasta perioada si o varianta ar fi fost sa intru eu in ccc pentru cele 7-8 luni ramase. Pot sa informez angajatorul despre intentia mea de a intra in ccc din somaj tehnic si daca o fac pot sa ma concedieze? Ma intereseaza si perioada aceea de 6 luni de cand ma untoc, timp in care nu pot fi concediat, asta dc nu dau faliment.. va multumesc!