avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Activitate shelley

Activitate shelley

convocarea , avand ca obiect cercetarea disciplinara de catre cine trebuie semnata? decatre membri comisiei sau administratorul o poate semna singur ?
daca decizia de incetare a CIM nu a fost inregistrata la ITM in termen de 5 zile, va fi anulata ? sau poate fi contestata ? la ce organ?
multumesc.
Am introdus cerere de emitere a somatiei de plata, instanta mi-a acordat castig de cauza numai in privinta creantei , nu si a penalitatilor, as putea introduce o alta actiune numai in ceea ce priveste dobanzile sau penalitatile?
Multumesc si astept raspuns.
Va rog sa-mi dati un sfat.
Vreau sa platesc studiile universitare ale nepoatei mele ( este fata cumnatei mele ) . As dori sa-mi spuneti ce tip de contract as putea incheia , ca , in acelasi timp sa pot pot scadea sumele platite cu titlu de " sponsorizare " din impozitul pe profit datorat in cursul anului ?
Am citit legea 32/1994 privind sponzorizarea , iar acolo se stipuleaza ca nu se pot face sponsorizari sau acte de mecenat intre rude sau afini de gradul 4 inclusiv, de aceea as fi vrut sa stiu ce alt tip de contract as putea incheia fara sa ma lovesc de aceasta conditie , dar in acelasi timp sa pot scadea sumele platite din impozitul pe profit datorat in cursul anului.
Va multumesc si astept un raspuns.
Răspuns la discuția contract de sponsorizare
da, am citit legea 32/1994 privind sponzorizarea , iar acolo se stipuleaza ca nu se pot face sponsorizari sau acte de mecenat intre rude sau afini de gradul 4 inclusiv, de aceea as fi vrut sa stiu ce alt tip de contract as putea incheia fara sa ma lovesc de aceasta conditie , dar in acelasi timp sa pot scadea sumele platite din impozitul pe profit datorat in cursul anului.
Va rog sa-mi dati un sfat.
Vreau sa platesc studiile universitare ale nepoatei mele ( este fata cumnatei mele ) . As dori sa-mi spuneti ce tip de contract as putea incheia , ca , in acelasi timp sa pot pot scadea sumele platite cu titlu de " sponsorizare " din impozitul pe profit datorat in cursul anului ?
Va multumesc si astept un raspuns.
Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema :
S-a introdus o cerere de emitere a Ordonantei continand Somtia de plata , intre timp a operat perimarea intrucat societatea nu a avut un jurist care sa se ocupe de problemele legale ale firmei, societatea a fost vanduta , ce posibilitati am pentru a recupera debitul? tinand cont ca nu mai sunt administratorul societatii, firma nu mai este a mea?
Va multumesc.