avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate gheil

Activitate gheil

Buna, am primit raspunsul in urma plangerii de la prim-procuror care a respins plangerea dupa care am fost la Judecatorie la termenul fixat pentru confirmare la renuntarea la urmarirea penala in care am sustinut faptul ca nu sunt de acord cu masurile luate in ordonanta si am fost intrebat de catre judecator sa invoc temeiul de drept, nestiind exact ce sa ii raspund plus faptul ca inainte cu o zi am depus la registratura Judecatoriei plangerea (memoriu, doar ca am denumit-o plangere), raspunandu-mi ca nu a reusit sa se uite peste plangere a amanat pe o alta data. in prezent nu stiu exact care sunt temeiurile de drept pe care sa le invoc data viitoare. Ar fi cea ce ati sustinut dumneavoastra mai sus sau litera de lege pe intimatii au incalcat-o ? Va multumesc !
Răspuns la discuția Dosar urmarire penala
Buna, in cat timp pot sa fac apararea ?, trebuie sa depun aparari la dosarul de la judecatorie pana la termenul cand sunt chemat in instanta ? Cum trebuie sa le denumesc in titlu ? Va multumesc !
Buna, da am primit acasa dupa 4 zile de la primirea ordonantei o citatie in care trebuie sa ma prezint la Judecatorie, pot sa depun inscrisuri la dosarul de la Judecatorie ?, pana cand pot sa depun plangere sau inscrisuri (si cum sa le denumesc in titlu) la Judecatorie ? Va multumesc !
Buna, intr-un dosar de urmarire penala ca parte vatamata am primit acasa o ordonanta de renuntare la urmarirea penala conform art. 318 alin. (1) din C. proc. pen. iar in conformitate cu prevederile art. 316 alin. (1) din C. proc. pen. sa dispus clasarea cauzei, iar dupa 4 zile am primit citatie de la Judecatorie ca sunt chemat in instanta in calitate de intimat cu obiectul : confirmare renuntare urmarire penala (art. 318 alin 12 NCPP). In prezent am facut plangere la Parchet importiva ordonantei de renuntare la urmarirea penala in termenul de 20 de zile. Intrebarea mea este ce se va mai desfasura mai departe ? Va multumesc !
Buna, daca intr-un dosar de urmarire penala am primit acasa o ordonanta de renuntare la urmarire penala conform prevederile art. 318 alin. (1) din C. proc. pen., iar in conformitate cu prevederile art. 316 alin. (1) din C. proc. pen. prin care sa dispus clasarea cauzei. In calitate de persoana vatamata am depus o plangere la Parchet in care in titlul plangerii am trecut "Plangere impotriva masurilor si actelor de urmarire penala la prim-Procurorul Parchetului de pe langa judecatoria X impotriva ordonantei de renuntare la urmarirea penala" . Intrebarea mea este daca este formulata corect plangerea prin acest titlu scris pe ea ? Ma pot trezi sa nu fie acceptata din aceasta cauza ? Va multumesc !
Buna, in urma primirii notificarii conform art.31 alin.3 de incetare CIM in perioada de proba de 90 de zile scrisa in CIM, notificarea sa inregistrat dupa 62 de zile calendaristice eu primind-o prin curierat in a 64 zi calendaristica iar in a 63 zi calendaristica am fost chemat la firma pentru a lua la cunostinta si pus sa o semnez dar nu am fost de acord deoarece la semnarea CIM la angajare am depus o decizie cu grad de handicap accentuat in urma careia am avut si unele facilitati. Intrebarea mea este daca nu este abuziva aceasta notificare deoarece am inteles ca perioada de proba este de 30 de zile calendaristice pentru persoanele cu handicap in Codul Muncii iar in legea 448/2006 art. 83 alin.1 lit.d scrie ca o perioada de proba la angajare, platita, de cel putin 45 de zile lucratoare. Am inteles ca legea 448/2006 ar fi cea corecta cea ce inseamna ca notificarea sa inregistrat in cea dea 42 zi lucratoare avand incepere din a 44 zi lucratoare data la care am si primit-o prin curierat, eu avand doar 42 de zile lucratoare in firma. Ma interezseaza sa stiu cat as avea de fapt perioada de proba maxima ca si persoana cu handicap. Urmeaza sa ridic decizia de incetare a CIM si nu stiu daca trebuie sa o semnez daca doresc sa actionez in instanta ca fiind abuziva notificarea si in cat timp pot actiona in instanta de la primire ei ? Si daca mai pot depune actele pentru somaj daca doresc sa actionez in instanta? . Va multumesc!
Notificare incetare CIM in perioada de proba
Buna, am suferit un accident fiind victima, in prezent se apropie termenul de prescriptie de 3 ani. Am inteles ca s-ar putea prelungi prescriptia si m-ar interesa sa stiu ce ar trebui sa contina o notificare de punere in intarziere conform art. 2540 noul C. civ. Ma mai intereseaza care este procedura de trimitere prin posta (pentru a face dovada de trimitere/primire) la persoanele raspunzatoare deoarece ar fi 2 persoane vinovate. Va multumesc!
Răspuns la discuția Articolul 349, 350 cod penal
Chiar daca m-am constituit parte civila in urmarirea/cercetarea penala, mai pot deschide actiune in instanta civila pentu aceleasi pretentii din urmarirea penala ? Va mutumesc !
Răspuns la discuția Articolul 349, 350 cod penal
Buna ziua, sa deschis dosar penal la Parchet dar nu in urma trimiterii dosarului de catre ITM deoarece in Procesul verbal de constatare al accidentului de munca propuneri pentru cercetare penala; nu sunt. Sa deschis in urma prezentarii politiei la fata locului unde au consemnat cele intamplate la fata locului, iar in urma sesizarilor mele la Parchet sa trimis sesizarile catre organele judiciare (politie) unde si acolo a fost inregistrat accidentul. Sesizarile mele au constat in faptul ca nu mi sa dat din partea angajatorului casca de protectie, nu s-au efectuat normele SSM la intrare in santier din partea firmei colaboratoare cu firma la care eram angajat, nu mi sa efectuat analizele de medicina muncii la angajare si nici pana la producerea accidentului din partea angajatorului cat si faptul ca latimea holului unde sa intamplat accidentul a fost de circa 1.5m nu cum este descris in Procesul verbal al acc. cum ca acesta ar fi fost de latimea de 2.5m, cea ce inseamna a fi fals in declaratii din partea persoanei care a facut constatarile cu privire la accidentul de munca. In urma declaratiei in calitate de victima date la politie cu privire la accident m-am constituit parte civila. In prezent se apropie termenul de prescriptie de 3 ani de zile pentru a efectua o actiune la Instanta civila si nu am rezultatul din cadrul urmarii penale. Nu stiu cum sa procedez mai departe daca imi puteti da un raspuns. Va multumesc!