avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate emma08

Activitate emma08

asta chiar stiam , eu va intreb ce fac daca pana la urmatoarea prelungire nu fac apel pentru ca se spune clar , cu apel in 48 de ore de la comunicare , mi se incalca un dretp sau nu ??
ce se intampla daca instanta a pronuntat o hotarare de prelungire a arestului la domiciliu iar pana la finalul celor 30 de zile nu primesc minuta sau hotararea , deci nu pot sa fac apel .parchetul mai cere o prelungire dar anteriora nu e definitiva prin neapelare din lipsa unei comunicari .
si atunci toate penitenciarele din tara asta functioneaza ilegal....domnilor....in ce lume traim ??
asta stiam si eu , dar la intrabare nu ati raspuns
legea 254/2013 privind executarea pedepselor este in vigoare , dar in penitenciare se aplica Regulamentul de apliare al legii 275/2006 , lege care a fost abrogata prin intrarea in vigoare a legii254/2013. e legal sa functioneze o institutie dupa un regulament al unei legi abrogate ??
firma mea cumpara un depozit produse petroliere din Romania si-l revinde unei firme din Rusia . cine plateste tva ?
Discuție acte distruse
daca din motive independente de mine actele contabile ale unei firme au fost distruse , cui trebuie sa anunt acest lucru si ce pot face ?
nu am nici o posibilitate sa refac evidenta contabila asa cum zice lege soc. comerciale .
Discuție intrebare
daca o firma platitoare de tva livreaza marfa in UE trebuie sa fie inscrisa in reg. op. intercomunitari...?? deci nu face achizitii , doar livrari !
Discuție lamurire
buna dimineata ! as dori un raspuns cat mai urgent...,.daca am facut o plata in valuta , depunand la banca dolari , si tranzactia nu a mai avut loc , pot retrage suma depusa prin 455 ??
Discuție buna seara
daca doresc sa preiau o soc . comerciala prin onrc , si cazierul meu fiscal nu e "curat" , ma incadrez in prevederea din legea 31 care spune ca membrii fondatori nu trebuie sa fi avut probleme...??