avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Activitate Georges3

Activitate Georges3

Răspuns la discuția Verificare tehnica expirata
Multumesc de sfaturi, va spun maine, daca am fost prins , si cum am procedat,sper ca nu este dl. Garcea pe acest forum:)

( cat despre o programare ITP scrisa, nu prea mai am timp )
Buna . In cazul in care verificarea tehnica la masina a expirat, cum se poate face verificarea? trebuie deplasat pe platforma, sau daca a ajuns pana la RAR verificarea se face normal ?
Răspuns la discuția Neprezentarea permisului
Cum procedez cu talonul, pt ca inca am dovada, cum il primesc inapoi?
Răspuns la discuția Neprezentarea permisului
Aceasta ar fi contestatia mea finala, daca se poate sa ma ajutati cu putine sfaturi as fi recunoscator .



DOMNULE PRESEDINTE



Cioaba Georges Titus, contestator
cu domiciliul in Caransebes, str. George-Buitu, bl.8, sc.B,ap.4
depun prezenta

PLANGERE IMPOTRIVA PROCESULUI-VERBAL DE CONTRAVENTIE

seria CC numarul 3578851 din data de 03.10.2009 ora 12:55
incheiat de ag. sef. Bejerita din BOR Caransebes

Va rog sa dispuneti anularea procesului-verbal.

MOTIVARE

In fapt
La data de 03.10.2009 ma deplasam cu autoturismul marca Skoda Fabia, cu numarul de inmatriculare CS 05 SUV, spre

satul Iaz, la iesirea din Caransebes fiind oprit de un echipaj de politie. Agentul, nu s-a prezentat , si nici nu mi-a

comunicat motivul opriri. Din graba permisul lam uitat acasa.Agentul sef refuzand sa respecte art.35 (3) verificand prin

statie detinerea mea a permisului de conducere. Pentru foliile aplicate pe geamurile laterale si luneta am primit

advertisment verbal, mentionandu-i agentului sef posesia mea de omologare pentru aceste folii.Dansul refuzand sa o vada, pe

motiv ca imi da doar advertisment verbal. Agentul s-a dus in masina i-ar peste 30 minute ma chemat la el, intrebandu-ma

cand mi-am pus foliile, raspunsul meu , scriidul la Mentiuni incalcandu-mi dreptul la mentini conform art.16 (7) . Drept

urmare am refuzat semnarea procesului verbal conform Art. 19 (1), care deasemenea a fost incalcat de agentul sef deoarece

nu era nici un martor prezent, cat si art.19 (3). Intrucat am primit advertizment verbal conform art.95 (1) pt folii

mentionez ca foliile sunt in conformitate cu cerintele RAR care nu restrang sau estompeaza vederea fiind si oprit la ora

12:55 fiind de vizibilitate 90%, fapt prin care nu incalc Art. 35. (1), prin urmare nu am incalcat art.102 (1) 36 mentionat

de agentul sef, si art. 102 (1) 36 avand asupra mea omologarea. Intrucat am primit advertisment pentru aceste doua articole

, mi s-a retinut talonul masinii, in baza niciunui articol mentionat in procesul verbal, fapt ce duce la nulitatea

procesului verbal.
Dupa 6 zile de la incident, am primit procesul verbal acasa, avand placuta supriza de a vedea ca agentul sef a

incalcat articolu Art. 16. (1) si art.17 intrucat numele imi este gresit numele scris fiind Cioaba Georag Titus cat si

genul meu sexual fiind atat Dl cat si Dna., avand actul de indentitate C.I , cand eu defapt i-am dat o copie xerox in baza

caruia acesta a intocmit procesul verbal.Si a aparut un domn martor Tabie Arsenie care nu se afla la fata locului, agentul,

cand m-a oprit , mi-a luat actele si a stat la el in masina, iar in momentul cand dansul a terminat completarea procesului

verbal m-a chemat sa il semnez, acest domn Tabie , ma indoiesc ca la 63 de ani (conform CNP-ului acestuia 14604...) , se

plimba in acel moment la iesirea din oras, nefiind altcineva oprit inafara de mine. Procesul verbal duce deasemnea la

nulitate fiind completat necorespunzator in partea de " Instintare de plata " nerespecandu-se paragrafele in locul CNP

fiind scris seria si numarul procesului verbal.
Fapte care duc la nulitatea procesului verbal.
Mentionez de asemena ca scrierea incorecta a numelui meu nu se datoreaza multitudinii de soferi contravenienti care

obliga autoritatile sa faca eforturi sustinute pentru constatarea si consemnarea contraventiilor , intrucat agentul sef la

completat la dansul in masina in liniste si nederanjat, intrucat afara mai avea 2 agenti . Numele fiindu-mi gresit si pe

verso procesului verbal de aceasta data numind-ma Ciorba Georges Titus, conform art. 17, duce la nulitate din oficiu.


In subsidiar doresc sa atrag atentia instantei asupra gravelor deficiente de care sufera procesul-verbal de contraventie.

Motivele acestor grave deficiente tin ori de necunoasterea crasa a legii ori de aplicarea constanta a legii intr-un mod

distorsionat.


In drept
Art. 17 ,Art. 95 (1), Art. 16, Art. 19, Art. 19(3), Art. 35 (1),Art. 35 (3) , art.16 (7)



Cu deosebita stima,


data si semnatura

PV scanat se gaseste aici [ link extern ]

Si imi puteti spune va rog, cum anume fac, sa nu fiu prezent la judecata, am inteles ca se poate judeca si in lipsa mea, doresc acest lucru deoarece nu imi permite orarul
Răspuns la discuția Neprezentarea permisului
este uploadat la urmatoarea adresa [ link extern ]
Răspuns la discuția Neprezentarea permisului
Ce aspecte mai "beton" pot invoca in legatura cu acest PV ?
Răspuns la discuția Neprezentarea permisului
Am primit procesul verbal. Numele de pe plic fiind gresit cat si numele scris pe verso procesului verbal .
Poza cu PV [URL=[ link extern ] ]

1.Numele nu mi se intelege in totalitate la rubrica "Dl/Dna." Cioaba George Titus
eu numindu-ma Georges. la rubrica act de indent. este scris CI ( nu trebuia sa fie BI)
2.Acel martor Table Arsenie , nu a fost la fata locului, eu refuzand sa semnez procesul verbal, acea rubrica era necompletata cand am plecat de la fata locului.
3. La rubrica Instiintare de plata , la sectiunea CNP este scrie CC3578851 ( nu este nici CNP`ul , si nici seria de pe B.I. al meu )
Sper ca se intelege ceva din poza uploadata.
Imi puteti spune daca este anulat din oficiu in conformitate cu art. 16 ( parca) care se referea la datele completarii unui proces verbal.
Răspuns la discuția Neprezentarea permisului
multumesc. Dar vreau sa stiu daca am sanse sa castig , sau nu acest proces?
Răspuns la discuția Neprezentarea permisului
Multumesc pt raspunsurile dumneavostra . Da , stiu ca nu pot sa fac nimic pana cand nu primesc PV acasa, de aceea nici nu lam semnat , pt ca stiam ca o sa mai dureze pana il primesc, timp in care sa cunosc toate demersurile contestarii acestuia. Va rog daca se poate sa imi spuneti unde gasesc articole despre completarea unui proces verbal ( poate voi gasii vreo greseala in el ) . Si ce as mai putea adauga la structura lui pt am marii sansele de castig.
Răspuns la discuția Neprezentarea permisului
multumesc pt raspuns. am citit codul rutier, si daca contesc procesul verbal in 15 zile ins ca termenul de 24h se amana pana la finalizarea procesului. Pe scurt: am scris urmatoarea contestatie :

DOMNULE PRESEDINTE


Cioaba Georges , contestator
cu domiciliul in ....................., str. ...................., nr. .., ap. ..
depun prezenta


PLANGERE IMPOTRIVA PROCESULUI-VERBAL DE CONTRAVENTIE

seria .... numarul ............ din data de 03/10/2009
incheiat de ag. Bejerita sef. adj. .................. din IPj ....................

Va rog sa dispuneti anularea procesului-verbal.

MOTIVARE

In fapt
La data de 03/10/2009. ma deplasam cu autoturismul marca Skoda Fabia, cu numarul de inmatriculare XX 05 XXX , proprietate personala spre ........... Fiind oprit de un echipaj de politie.Neavand permis de conducere asupra mea mentionandu-i ca l-am uitat acasa 1km de locul in care am fost oprit, nu am incalcat art.108 aliniatul 9 intrucat l-am rugat frumos sa merg sa aduc actele sau sa intrebe prin statie daca posed sau nu permis de conducere, fiind refuzat. Am prezentat o copie xerox a B.I.Pe care agentul a folosit-o pentru a scrie PV. Am primit avertisment conform art.95 aliniatul 3 avand folii pe geamurile autoturismului, mentinez ca actele necesare omologarii le aveam, agentul nedorind sa se uite peste ele , mi s-a luat talonul masinii incalcand art. 95 aliniatul 3 , luarea talonului fiind valabila doar in cazul in care atoturismul este prevazut cu folii neomologate conform art. 112 aliniatul (l) . Am refuzat semnarea procesului verbal intrucat agentul constatator a scris el la mentinu. La intrebarea lui " Cand ti-ai pus foliile? " el a completat rubrica de mentiuni, nemailasandu-mi posibilitatea de a scrie vreo mentiune.



In subsidiar doresc sa atrag atentia instantei asupra gravelor deficiente de care sufera procesul-verbal de contraventie. Motivele acestor grave deficiente tin ori de necunoasterea crasa a legii ori de aplicarea constanta a legii intr-un mod distorsionat.



In drept:
Confor art. 95 aliniatul (3) doresc sa mi se inmaneze talonul masinii. Deoarece nu am incalcat art.108 aliniatul 9 , agentul refuzand sa verifice posesia de permis de conducere prin statie,sau indentificarea la sectie , doresc anularea procesului verbal.


data si semnatura ...

Ce va rog :
1. Daca s-ar putea sa imi spuneti unde gasesc un articol prin care sa atac PV, pe baza intocmirii acestuia cu date de pe o copie xerox .
2. In cat timp primesc PV acasa, daca am refuzat semnarea acestuia?
3. Cum pot face mutarea procesului in alt oras ? Deoarece eu fiind la facultate nu am timp sa vin in orasul in care a fost intocmit . Si ma bazez pe faptul ca politistul avand o comoditate mare la fel ca si partea abdominala , nu se va prezenta la proces. ( fiind orasul mic , se poate ca acesta sa cunoasca instanta )
4. Daca se poate sa imi spuneti ce as mai putea adauga la aceasta contestatie.
5. Contestatia merg si o depun la Judecatoria pe raza caruia a fost facut procesul verbal ? Am nevoie de programare, de alte taxe, timbre, cozi la care sa astep? ( nu cunosc acest demers)
Va rog am da cateva sfaturi intrucat , fiind student fiecare banut conteaza :) . Multumesc anticipat