Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Verificare tehnica expirata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Verificare tehnica expirata

Buna . In cazul in care verificarea tehnica la masina a expirat, cum se poate face verificarea? trebuie deplasat pe platforma, sau daca a ajuns pana la RAR verificarea se face normal ?
Buna seara.
Fara inspectia tehnica neregulamentar puteti circula pe drumurile publice dar daca va opreste Politia va retine certificatul de inmatriculare plus amenda,dar daca nu sunteti "prins" va puteti face ITP-ul fara probleme .
Succes!
Incercati si o deplasare la remorca;) Riscati mai putin.In plus, majoritatea centrelor de verificari ITP sunt in/langa incinta service-urilor si aveti motivul deplasarii.
Faceti-va programare la o statie ITP, incercati sa obtineti o programare scrisa, si deplasati-va cu masina. In interiorul localitatilor nu prea sunt controale de acest gen, si in caz ca sunteti oprit aratati programarea, iar daca sunteti amendat si aveti in aceeasi zi verificarea ITP facuta, putin probabil sa nu castigati plangerea contraventionala.
E o idee buna.:)
Georges3 a scris:

Buna . In cazul in care verificarea tehnica la masina a expirat, cum se poate face verificarea? trebuie deplasat pe platforma, sau daca a ajuns pana la RAR verificarea se face normal ?

Pe platforma , remorcat, pentru a nu intra sub incidenta legii. Verificarea se face normal si nu e conditionata de mijloacele si modul in care a ajuns la sediul reprezentantei.