avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Activitate darius.

Activitate darius.

Detinem un restaurant si suntem proprietari pe cladire. Din nefericire in anul 2020 am fost obligati sa tinem inchis cam 8 luni, din cauza restrictiilor din pandemie. Am primit o reducere de 50% pe perioada starii de urgenta. Dar nu e normal sa platim o suma destul de mare, ca impozit nerezidential, pe un spatiu pe care nu am avut voie sa-l exploatam. Normal ar fi sa se fi anulat impozitul pe proprietate pe toata perioada cat am fost inchisi. Bucuresti, sector 2.
Suntem obligati sa platim 1,5% din valoarea cladirii , pe tot anul 2020, chiar si in aceste conditii? Va multumesc
Buna ziua. Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema. Am , pe firma, un spatiu comercial in Bucuresti , pe care il inchiriez unui restaurant. Din martie restaurantul s-a inchis, datorita covid. Inca nu au putut sa deschida. Ca atare nu au platit chirie deloc, in tot acest timp.Lucru pe care l-am stabilit de comun acord.
Problema e ca primaria cere impozitul de 1,5% pe proprietate nerezidentiala si pe aceasta perioada, lucru complet aberant. Din cauza cadrului legal au fost incasari zero , in acea locatie. Chiar am primitb somatie ca trebuia platit pana pe 30 iunie impozitul aferent 1 ian-30 iunie, fara nici o deducere..Multumesc