Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit proprietate (restaurant-inchis covid)
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit proprietate (restaurant-inchis covid)

Buna ziua. Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema. Am , pe firma, un spatiu comercial in Bucuresti , pe care il inchiriez unui restaurant. Din martie restaurantul s-a inchis, datorita covid. Inca nu au putut sa deschida. Ca atare nu au platit chirie deloc, in tot acest timp.Lucru pe care l-am stabilit de comun acord.
Problema e ca primaria cere impozitul de 1,5% pe proprietate nerezidentiala si pe aceasta perioada, lucru complet aberant. Din cauza cadrului legal au fost incasari zero , in acea locatie. Chiar am primitb somatie ca trebuia platit pana pe 30 iunie impozitul aferent 1 ian-30 iunie, fara nici o deducere..Multumesc
george-neagu, moderator