Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozitul pe cladire la un restaurant
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozitul pe cladire la un restaurant

Detinem un restaurant si suntem proprietari pe cladire. Din nefericire in anul 2020 am fost obligati sa tinem inchis cam 8 luni, din cauza restrictiilor din pandemie. Am primit o reducere de 50% pe perioada starii de urgenta. Dar nu e normal sa platim o suma destul de mare, ca impozit nerezidential, pe un spatiu pe care nu am avut voie sa-l exploatam. Normal ar fi sa se fi anulat impozitul pe proprietate pe toata perioada cat am fost inchisi. Bucuresti, sector 2.
Suntem obligati sa platim 1,5% din valoarea cladirii , pe tot anul 2020, chiar si in aceste conditii? Va multumesc
george-neagu, moderator