avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Activitate lelia1952

Activitate lelia1952

Răspuns la discuția recuperare sume depuse la CEC
CEC, libret de economii cu dobanda si castiguri pentru autoturisme, sunt in acest caz.
Răspuns la discuția recuperare sume depuse la CEC
Evorba de legea 19/2016 pentru completarea 19/2014 privind despagubirea persoanelor fizice care au constituit depozite la cec in vederea achizitionarii de autoturisme sume de care statul s-a folosit.



Familia mea detine patru carnete cec in valoare de 100 000 lei vechi fiecare din 15 nov 1996. As dori sa stiu daca avem dreptul la despagubiri si daca da, care este procedura. Mentionez ca toti suntem in viata.Va multumesc
Buna ziua, sunt pensionara la limita de varsta si continui sa lucrez cu contract de munca pe perioada determinata in categoria personal didactic auxiliar, adica contabila. La data iesirii la pensie aveam gradatie de merit care nu s-a consumat, adica doi ani si jumatate din patru ani. As dori sa stiu daca am dreptul ca pensionara, sa primesc in continuare gradatia de merit.
proceduri achizitii directe
In cazul unui contract de achizitii de furnizare de produse de la A la Z, incheiat cu o societate inscrisa in SEAP , coduri CPV multiple, nici un cod nu depaseste pragul de 15000 de euro insa valoarea contractului realizat depaseste acest prag ,
procedura de atribuire a contracului poate fi cea de achizitie directa?
Contractul individual de munca pe perioada nedeterminata poate fi prelungit la momentul implinirii varstei de pensionare la limita de varsta, fara a depune cererea pentru a iesi la pensie?


Răspuns la discuția cumul de functii
Prin acordarea prelungirii activitatii cu un an tot in functia de conducere, imi inceteaza contractul pe perioda nedeterminata si mi se incheie un altul nou pe perioada determinata, adica un an? in cazul acesta mai primesc spor de vechime , inemnizatie de conducere, gradatia de merit?
Multumesc
Lucrez in invatamant, sunt incadrata la categoria personal didactic auxiliar in functie de conducere ca administrator financiar(contabil sef) si pot iesi la pensie la limita de varsta.Daca angajatorul imi aproba prelungire in campul muncii un an tot in functie de conducere, in aceasta situatie legislatia in vigoare imi permite sa cumulez pensia cu salariul? Din cate stiu, nu am cum sa depasesc cuantumul pensiei medie permisa de legea privind cumulul de functii.Multumesc!
Nascuta la 13 august 1952, incadrata in munca la 2 august 1971 fara nici o intrerupere, va rog , cand ies la pensie dupa noua lege, cand trebuie sa depun dosarul si daca se mai acorda prelungire, lucrez in invatamat in functia de contabil sef. Multumesc!